• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Problemy legendarnej marki. Sharp na krawędzi

Problemy legendarnej marki. Sharp na krawędzi
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/ Otsu4 Foto: Jak zapowiedzieli włodarze Sharpa, decyzje dotyczące ratowania kapitału spółki mają zostać ogłoszone w najbliższy czwartek

Japoński Sharp w tarapatach. Firma rozważa znaczącą redukcję kapitału i emisję akcji uprzywilejowanych. W reakcji jej kurs zanurkował, akcje staniały o niemal 1/3.

Jak zapowiedzieli włodarze Sharpa, ostateczne decyzje dotyczące obniżenia kapitału spółki mają zostać ogłoszone 14 maja.

Bloomberg informuje, że Sharp obniży kapitał o ponad 99 proc., z 1 mld do 834,72 tys. dol. Włodarze mają także podjąć decyzję o emisji akcji uprzywilejowanych dla głównych kredytodawców Sharpa.

- Głównym celem obniżenia kapitału firmy Sharp jest wymazanie strat i sprawienie, że firma będzie w stanie ponownie wypłacać dywidendę - powiedział Hideki Yasuda, analityk Ace Research Institute w Tokio.

Jak sugeruje Bloomberg, zmniejszenie kapitału ma doprowadzić też do zmniejszenia obciążeń podatkowych, co Sharp może osiągnąć będąc klasyfikowanym jako małe lub średnie przedsiębiorstwo.

Plany ratunkowe

Japoński koncern w ostatnich latach bardzo mocno odczuł silną konkurencję ze strony azjatyckich rywali produkujących wyświetlacze LCD.

Mimo, że firma jest dostawcą wyświetlaczy dla Apple'a, strata Sharpa na przestrzeni 12 miesięcy do marca br. wyniosła ponad 258,20 mln dol.

W kwietniu włodarze Sharpa spotkali się ze swoimi kredytodawcami, aby uzgodnić warunki wartej 1,7 mld pożyczki. W zamian, japoński koncern zobowiązał się do redukcji 5 tys. etatów, ograniczenia swojej działalności w Ameryce Południowej, a także wydzielenia oddziału zajmującego się produkcją wyświetlaczy LCD.

W ciągu ostatnich dwóch lat Sharp stracił łącznie 7,68 mld dol.

Pierwszy plan ratunkowy został wdrożony w 2012 roku. Jego efekty okazały się jednak niewystarczające.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane