• rozwiń

"Wykazał siłę uporu, chcąc wciąż budować". Odpowiednik Nagrody Nobla w architekturze przyznany

Architektoniczne perełki w rozsądnej cenie. Pięć propozycji Odtwórz: Architektoniczne perełki w rozsądnej cenie. Pięć propozycji
Architektoniczne perełki w rozsądnej cenie. Pięć propozycji "Źródło: tvn24bis.pl"

Japończyk Arata Isozaki został w piątek wieczorem laureatem przyznawanej corocznie od czterech dekad prestiżowej Nagrody Pritzkera, uważanej za odpowiednik nagrody Nobla w dziedzinie architektury.

Nagrodę wręczono podczas uroczystości z udziałem ponad 1000 zaproszonych gości w Oranżerii pałacu w Wersalu.

Odbudowa Notre Dame

Najbardziej widoczna podczas uroczystości była jednomyślność architektów z całego świata w kwestii potrzeby odbudowy poważnie uszkodzonej niedawno przez pożar paryskiej katedry Notre Dame.

- Notre Dame zostanie odbudowana dla nas wszystkich. Należy budować, zapełnić puste miejsca powstałe w rezultacie pożaru - powiedział syn fundatora nagrody Jaya A. Pritzkera, Tom Pritzker, przewodniczący sponsorującej nagrodę Hyatt Foundation.

Pritzker podkreślił, że tegoroczny laureat miał 13 lat, kiedy Amerykanie zrzucili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki.

- Wykazał siłę uporu, chcąc wciąż budować i budować na całym świecie - zaznaczył.

W projektach 88-letniego obecnie Araty Isozakiego widać wpływy zarówno Zachodu, jak i Orientu. Zaprojektował m.in. olbrzymi otwarty stadion Palau Sant Jordi w Barcelonie w 1992 r., Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCA) w Los Angeles w 1986 r. i Centrum Kongresowe w Katarze w 2011 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane