• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Nowe plany Gazpromu

Nord Stream 2 "stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski"

Foto: PAP/ Leszek Szymański Foto: Prezydent Andrzej Duda na konferencji podsumowującej szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej

Nord Stream 2 to inwestycja wątpliwa ekonomicznie, ale ma poważny wymiar polityczny - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda. W jego opinii może stanowić zagrożenie m.in. dla Polski, Ukrainy czy Słowacji.

Na konferencji podsumowującej szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w węgierskim Balatonfuered prezydent Polski ocenił, że opłacalność ekonomiczna Nord Stream 2 jest "wątpliwa, ale poważny jest wymiar polityczny". - Nie dość, że jest to niezwykle kosztochłonna inwestycja, to jeszcze wiemy, że dzisiejsze gazociągi z Rosji do Europy nie są w pełni wykorzystane - mówił Andrzej Duda. - To nie jest tak, że brakuje mocy przerobowych i konieczna jest budowa kolejnych nitek - dodał.

Zdaniem prezydenta nowy gazociąg "ma przede wszystkim wymiar polityczny, geopolityczny nawet, i tak to trzeba postrzegać". - W takim ujęciu stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski i szeregu innych krajów europejskich - ocenił Andrzej Duda.

- Trudno, by kraje, które widzą, że znajdują się w potencjalnym zagrożeniu, nie protestowały - powiedział polski prezydent.

Porozumienie ws. Nord Stream 2

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich firm E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o przepustowości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Prezydent Polski podkreślał także, że "niezwykle istotna jest kwestia suwerenności, zarówno tej państwowej, jak i suwerenności całej UE na zewnątrz, także suwerenności energetycznej". - Suwerenność jest najsilniejsza wtedy, gdy wykorzystujemy własny potencjał. Poszczególne kraje członkowskie UE powinny mieć prawo wykorzystywania swojego potencjału surowcowego, także jeśli chodzi o węgiel - zaznaczył Andrzej Duda.

- Niech to, że węgiel jest surowcem energetycznym i będzie wykorzystywany, da impuls do tego, by dla ochrony klimatu inwestować w nowoczesne technologie - apelował prezydent. Innowacyjna gospodarka i rozwój nauki - dodał - "jest ważną i dobra inwestycją".

Zdaniem byłego premiera Jerzego Buzka Nord Stream II uderzy w Polskę:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane