• rozwiń
  • WIG20 2229.46 -0.86%
  • WIG30 2525.85 -0.91%
  • WIG 58780.75 -0.61%
  • sWIG80 11560.73 -0.26%
  • mWIG40 3755.10 -0.67%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:50

Dostosuj

Temat: Niemcy

Prezydent Grecji odwołał wizytę w Berlinie. Chce czuwać nad referendum

Prezydent Grecji odwołał wizytę w Berlinie. Chce czuwać nad referendum
Foto: domena publiczna Wikipedia Foto: Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odwołał zapowiedzianą na najbliższy wtorek wizytę w Berlinie

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odwołał zapowiedzianą na najbliższy wtorek wizytę w Berlinie - poinformował w czwartek urząd prezydenta Niemiec. Jak piszą niemieckie media, prezydent nie chce opuszczać kraju w związku z niedzielnym referendum.

"Spiegel online" podał, że Pawlopulos przeprowadził w środę wieczorem rozmowę telefoniczną z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i poprosił o przesunięcie wizyty wskazując na napiętą sytuację polityczną. Wizyta ma odbyć się w późniejszym terminie.

Prezydent z opozycji

Prezydent Grecji należy do opozycyjnej partii Nowa Demokracja; opowiada się za głosowaniem na "tak" w niedzielnym referendum. W wywiadzie udzielonym w kwietniu "Spieglowi" Pawlopulos opowiedział się za pozostaniem Grecji w strefie euro i w Unii Europejskiej. - Grecja walczyła w latach 70. o to, by stać się częścią Europy - powiedział wówczas grecki polityk, dodając, że "nie wyobraża sobie", by jego kraj znalazł się poza Europą. - Nawet nie myślę o Grexicie - podkreślił.

W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy akceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia, czyli dalsze oszczędności i reformy. Jeśli powiedzą "tak", może to otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym. Grecki premier Aleksis Cipras w środę po raz kolejny wezwał rodaków, aby zagłosowali na "nie".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane