• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Prezydent Duda w Chicago: to pytanie bardzo mnie ucieszyło

Prezydent Duda spotkał się z burmistrzem Chicago Odtwórz: Prezydent Duda spotkał się z burmistrzem Chicago
Prezydent Duda spotkał się z burmistrzem Chicago "Źródło: tvn24"

Relacje gospodarcze, w tym sprawa uruchomienia w Chicago przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także sytuacja Polonii były tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Chicago z miejscowym burmistrzem i gubernatorem stanu Illinois.

Para prezydencka przebywa w Stanach Zjednoczonych od wtorkowego wieczoru. Trzeciego dnia wizyty, w piątek prezydent m.in. spotkał się z gubernatorem stanu Illinois Bruce'em Raunerem oraz z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem.

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o relacjach gospodarczych, bo ten element był dla mnie najistotniejszy. Zarówno gubernator, jak i burmistrz pytali mnie o to, kiedy można się spodziewać, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH) uruchomi swoje przedstawicielstwo w Chicago - mówił prezydent na wieczornym, czasu lokalnego, briefingu prasowym.

Jak podkreślał, zapewnił obu amerykańskich polityków, że rozmowy na ten temat były już z PAIiH prowadzone. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku przedstawicielstwo PAIiH zostanie otwarte w Chicago - powiedział Duda. Jak dodał, bardzo ucieszyło go pytanie o tę placówkę.

"Dynamicznie rozwijający się stan"

- To pytanie zadane tu, w Chicago, które jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Stanach Zjednoczonych, w stanie Illinois, który jest również jednym z najbogatszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się stanów USA, ucieszyło mnie z oczywistych względów - mówił prezydent.

- Tu jest potężne zaplecze badawczo-rozwojowe, tu jest bardzo wiele firm specjalizujących się w produkcji wysokotechnologicznej, a my przecież także byśmy chcieli, aby i nasze podmioty gospodarcze rozwijały się w tym kierunku - powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że obecność PAIiH w Chicago "z jednej strony pomoże naszym przedsiębiorcom, ale z drugiej będzie zachętą dla przedsiębiorców amerykańskich, żeby inwestować w Polsce".

Sprawy Polonii

Duda zaznaczył, że tematem jego piątkowych rozmów z gubernatorem Illinois i burmistrzem Chicago były także sprawy Polonii. - Polacy mieszkają w Chicago prawie od samego początku istnienia miasta. Polacy są tu obecni, tu rozwija się polska społeczność, przyjeżdżają nasi rodacy z całej Polski - mówił Duda.

Prezydent zaznaczył, że w trakcie swojego sobotniego spotkania w chicagowskim Millenium Park z przedstawicielami Polonii podziękuje m.in. polonijnym nauczycielom, dzięki których pracy osoby z polskim pochodzeniem mieszkające w Stanach Zjednoczonych mogą zachowywać polskie tradycje, uczyć się języka, polskiej historii.

- Będę jutro dziękował polskim nauczycielom za to, że polskość w Chicago, w USA umacniają, że prowadzone są polskie szkoły, że pracują tu polscy księża - mówił prezydent. Spotkanie prezydenta z Polonią rozpocznie się w sobotę po godzinie 14, w jego trakcie przewidziane jest wystąpienie Dudy, a także burmistrza Chicago. Para prezydencka wraca do kraju w niedzielę wieczorem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane