• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pierwsza taka wizyta od 18 lat. Prezydent Duda "zacieśnia więzy" między krajami

Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych Odtwórz: Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych
Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych "Źródło: tvn24"

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni powiedział w poniedziałek, że przybył do Wietnamu - po 18 latach od ostatniej wizyty polskiego prezydenta - by pogłębić relacje i zacieśnić więzy między obu krajami. Zwrócił uwagę, że po okresie studiów w Polsce wietnamscy absolwenci są ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej w Wietnamie.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają w stolicy Wietnamu w ramach rozpoczętej rano (w godzinach popołudniowych czasu lokalnego) oficjalnej wizyty w tym kraju. Andrzej Duda spotka się tam m.in. z prezydentem Tran Dai Quangiem i premierem Nguyen Xuan Phucem. Parze prezydenckiej towarzyszy misja gospodarcza.

Cel wizyty

- Jestem tutaj jako prezydent Rzeczypospolitej, dzisiaj, po 18 latach od ostatniej wizyty prezydenta, po to, żeby pogłębić relacje pomiędzy Polską a Wietnamem, po to, żeby pogłębić relacje polityczne, ale także po to, żeby pogłębić relacje gospodarcze, żeby zacieśnić więzy - mówił prezydent na spotkaniu z absolwentami polskich uczelni.

Podkreślił, że w czasie studiów w Polsce wietnamscy studenci byli "w jakimś sensie ambasadorami swojego państwa, Wietnamu, u nas, w Polsce". - Dzisiaj, kiedy wróciliście do domu, kiedy wróciliście do swojej ojczyzny, kiedy mieszkacie tutaj, często po studiach w Polsce, już od wielu, wielu lat jesteście reprezentantami, jesteście ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej, Polski, tutaj, w Wietnamie - przekonywał Duda.

Zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce uczy się ok. 300 wietnamskich studentów; wyraził jednocześnie nadzieję, że dzięki umowie, która zostanie podpisana we wtorek przez wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, "tych studentów w najbliższych latach w Polsce, na różnych naszych uczelniach, będzie jeszcze więcej".

Prezydent podziękował również za "każde miejsce, gdzie dzisiaj w Wietnamie można się uczyć języka polskiego".

Wizycie prezydenta w Wietnamie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców. - Jest naprawdę bardzo dużo rzeczy, które można osiągnąć. Wietnam jest rozwijającym się rynkiem, jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych, jeżeli chodzi o ekspansję biznesową z Polski - podkreślał prezydent Duda w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane