• rozwiń

Prezes Sądu Najwyższego została tymczasowym premierem Grecji

Prezes Sądu Najwyższego została tymczasowym premierem Grecji
Foto: Shutterstock Foto: Prezes Sądu Najwyższego została tymczasowym premierem Grecji

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos mianował w czwartek przewodniczącą Sądu Najwyższego Wasiliki Tanu premierem tymczasowego rządu. Ma ona pokierować krajem do czasu spodziewanych we wrześniu przedterminowych wyborów parlamentarnych.

65-letnia Tanu - jak zauważa agencja Reuters - to pierwsza kobieta piastująca urząd premiera Grecji.

W czwartek szef eurosceptycznej partii Jedność Ludowa, powstałej po rozłamie w Syrizie, Panagiotis Lafazanis zwrócił prezydentowi Pawlopulosowi mandat do powołania nowego rządu koalicyjnego. Wcześniej misję utworzenia rządu otrzymała największa w Grecji partia opozycyjna, konserwatywna Nowa Demokracja, która jednak również poniosła porażkę.

Zgodnie z ustawą zasadniczą prezydent mógł jeszcze sięgnąć po "rozwiązanie ostatniej szansy", czyli zwołać spotkanie przywódców wszystkich partii w nadziei, że zgodzą się sformować rząd koalicyjny. Mógł także od razu wyznaczyć gabinet tymczasowy i ogłosić termin nowych wyborów.

Jak pisze agencja Reuters, oczekuje się, że jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek Pawlopulos ogłosi termin wyborów. Najwcześniej mogą one odbyć się 20 września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane