• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Prezes Bundesbanku: ryzyko bankructwa Grecji rośnie z dnia na dzień

Prezes Bundesbanku: ryzyko bankructwa Grecji rośnie z dnia na dzień
Foto: K beard/(CC BY-SA 3.0)/wikimedia.org Foto: Czy Grecja zbankrutuje?

Prezes niemieckiego banku centralnego Bundesbank Jens Weidmann ostrzegł w czwartek, że ryzyko niewypłacalności Grecji "z dnia na dzień rośnie", a skutki jej bankructwa byłyby najbardziej dotkliwe dla samych Greków.

W wygłoszonym w Londynie przemówieniu Weidmann zaznaczył, że międzynarodowi partnerzy są mocno zdecydowani pomóc zmagającej się z wysokim zadłużeniem Grecji w usprawnianiu administracji państwowej, usuwaniu przeszkód dla wzrostu gospodarczego i przywracaniu równowagi finansów publicznych. - Jednak czas upływa i ryzyko niewypłacalności państwa rośnie z dnia na dzień - dodał.

Porozumienia wciąż brak

Zdaniem Weidmanna zagrożenia związane z takim scenariuszem udałoby się ograniczyć w stopniu większym niż jeszcze kilka lat temu. - Niemniej nie powinno się ich nie doceniać. Jednak głównymi przegranymi takiego scenariusza byliby Grecy i Grecja - powiedział szef Bundesbanku.

Mimo trwających już kilka miesięcy rozmów lewicowy rząd Grecji nie zdołał dotąd porozumieć się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy finansowej, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Głównym punktem spornym jest zakres żądanych przez kredytodawców cięć budżetowych. W razie fiaska dalszych negocjacji program pomocowy przestanie działać z końcem czerwca.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane