• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

To ma być "rewolucja kopernikańska". Rząd zapowiada "bezprecedensową" obniżkę podatków

To ma być "rewolucja kopernikańska". Rząd zapowiada "bezprecedensową" obniżkę podatków
Foto: Shutterstock Foto: Renzi sprecyzował, że rok 2016 będzie rokiem, w którym wyeliminuje podatek od pierwszego mieszkania, w 2017 zreformuje podatek od przedsiębiorstw (IRES) oraz podatek regionalny od działalności produkcyjnej (IRAP)

Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział w długim przemówieniu "bezprecedensową", jak podkreślił, "rewolucję kopernikańską" w podatkach. Ma to być ich wielka obniżka w latach 2016-2018, czyli do końca kadencji rządu i to "bez zwiększania długu publicznego".

- Jeśli będziemy kontynuowali reformy, jak to przewiduję, w 2016 roku zmniejszymy podatki, co będziemy robili nadal - zgodnie z zapowiedzią - w latach 2017 i 2018 - oświadczył szef włoskiego rządu, inaugurując w Mediolanie Krajowe Zgromadzenie rządzącej Partii Demokratycznej (PD).

- Podczas pięciu lat rządów wypełnimy zobowiązanie do zredukowania podatków w sposób niemający precedensu w historii republiki. To będzie rewolucja kopernikańska: obniżenie podatków bez zwiększania długu publicznego - zapowiedział.

Długa lista

Renzi sprecyzował, że rok 2016 będzie rokiem, w którym wyeliminuje podatek od pierwszego mieszkania, w 2017 zreformuje podatek od przedsiębiorstw (IRES) oraz podatek regionalny od działalności produkcyjnej (IRAP).

Na koniec, w 2018 roku, kiedy Renzi zakończy swój mandat i zwołane zostaną prawdopodobnie wybory powszechne, przyjedzie kolej na podatek od dochodów osób fizycznych (IRPF) i podatek od emerytur.

Renzi zapewnił, że podejmując te reformy Włochy "nadal będą przestrzegały norm europejskich", takich jak te zawarte w Pakcie Stabilności i Wzrostu, "nie szykując żadnych niespodzianek".

- Problemem, z którym zmagają się Włochy, jest zadłużenie. Zadłużenie powinno być pod kontrolą. Będziemy respektowali (europejskie) parametry w ciągu tych trzech najbliższych lat, ponieważ nie chcemy, aby krzywa zadłużenia nadal szła w górę - powiedziała szef włoskiego rządu.

W całym przemówieniu podkreślał rolę, jaką Włochy odgrywają w Unii Europejskiej. - Przez długi czas mówiliśmy wiele nieprawdziwych rzeczy o stosunkach między Włochami a Europą. Jesteśmy po Niemczech w gronie najważniejszych płatników w Unii, takich samych jak Francja. Jesteśmy jednym z głównych filarów Europy. Włochy są słabe tylko wówczas, kiedy zajmują się samobiczowaniem - oświadczył premier Matteo Renzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane