• rozwiń
  • WIG20 2104.73 -0.16%
  • WIG30 2410.39 +0.01%
  • WIG 56114.21 -0.01%
  • sWIG80 11609.59 +0.15%
  • mWIG40 3774.16 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:02

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

"Rosja musi szanować Ukrainę, ale Europa nie może wracać do klimatu z czasów zimnej wojny"

Foto: PAP/EPA/ FLAVIO LO SCALZO Foto: Premier Włoch Matteo Renzi powiedział w poniedziałek, że Unia Europejska nie może powrócić do klimatu zimnej wojny z Rosją

Premier Włoch Matteo Renzi powiedział w poniedziałek, że Unia Europejska nie może powrócić do klimatu zimnej wojny z Rosją z powodu kryzysu ukraińskiego. Wyraził też opinię, że rosyjskie sankcje dotykają niewielkiej części włoskiego eksportu.

W wystąpieniu w siedzibie włoskiej giełdy w Mediolanie Renzi oświadczył: „Z jednej strony oczywiste jest, że Rosja musi szanować Ukrainę, z drugiej nie możemy myśleć o tym, że Europa mogłaby powrócić do klimatu podobnego do tego z czasów zimnej wojny w relacjach z naszym głównym sąsiadem”.

Mały wpływ

Włoski premier stwierdził, że w polityce wobec Moskwy potrzeba "mniej haseł i więcej strategii".

Odnosząc się do rosyjskich sankcji gospodarczych, nałożonych w odpowiedzi na unijne embargo, Renzi stwierdził, że dotknęły one „nieszczególnie znaczącą, niewielką część" włoskiego eksportu.

Następnie szef rządu podkreślił, że nieuzasadnione są opinie tych, którzy twierdzą, iż należy zablokować sankcje nałożone na Rosję z powodu ogromnych strat, ponoszonych przez włoskich producentów. Przedstawił dane, że straty te wynoszą 160 milionów euro z 9 miliardów euro, ile wynosi włoski eksport do Rosji.

- Ostrożnie z obarczeniem winą sankcji; kryzys wielu firm wynika ze spadku cen ropy - dodał Matteo Renzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane