• rozwiń

Premier Kanady przyleci do Brukseli. Czy pokona opór ws. CETA?

Foto: CHRIS WATTIE/REUTERS/Forum Foto: Premier Trudeau przybędzie do Brukseli na szczyt UE-Kanada

Premier Kanady Justin Trudeau uda się do Brukseli na czwartkowy szczyt UE-Kanada poświęcony porozumieniu o wolnym handlu (CETA) - poinformowała w poniedziałek kanadyjska minister handlu Chrystia Freeland. Los CETA pozostaje jednak niepewny.

Czym jest CETA? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

- Kanada jest gotowa podpisać (CETA) teraz. Piłka jest po stronie Europy - powiedziała dziennikarzom w Ottawie.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w poniedziałek na Twitterze po rozmowie z szefem kanadyjskiego rządu, że czwartkowy szczyt UE-Kanada wciąż jeszcze jest możliwy. Tematem rozmowy było blokowanie CETA przez Belgię.

Premier Belgii Charles Michel poinformował wcześniej Tuska, że nie może dać zielonego światła do zawarcia CETA. Zwołany na poniedziałek komitet konsultacyjny, w którym zasiadają przedstawiciele władz regionalnych i federalnych Belgii, nie był w stanie przełamać oporu Walonii i dwóch innych wspólnot: regionu brukselskiego i francuskiej wspólnoty językowej.

Wcześniej źródła unijne informowały, że jeśli Belgii nie uda się przełamać impasu w sprawie CETA do poniedziałku wieczorem, przywódcy UE rozważą odwołanie ceremonii podpisania tej umowy, zaplanowanej na czwartek w Brukseli.

Zobacz. - Bądźmy spokojni. Wydaje się, że CETA jest niezagrożona - zapewnia wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki, który był gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. (19.10.2016 r.)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ArAu
Bravo Walonia ! Wytrwajcie w oporze przeciw międzynarodowym krwiopijcom. PiS-owskim faryzeuszom, jazgotliwie uchwalającym uchwały o suwerenności a cichcem tę suwerenność sprzedając za amerykańskie $ /CETA to forpoczta TTIP/ wiczna hańba!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane