• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Co z Polakami po brexicie? Premier May z ofertą dla imigrantów na Wyspach

Theresa May przedstawiła UE swój plan na Brexit Odtwórz: Theresa May przedstawiła UE swój plan na Brexit
Theresa May przedstawiła UE swój plan na Brexit "Źródło: tvn24"

- Chcę wszystkich zapewnić, że żaden obywatel unijny będący obecnie w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem, nie będzie skłaniany do opuszczania Wielkiej Brytanii. Chcemy żebyście tu pozostali - powiedziała w poniedziałek premier Theresa May. Jak dodała, każdy obywatel przebywający na Wyspach przynajmniej pięć lat zyska specjalne prawo pobytu. - Będzie miał takie same prawa zatrudnienia, opieki zdrowotnej, świadczeń społecznych jak obywatel brytyjski - wymieniała.

Premier Theresa May występowała w poniedziałek przed brytyjską Izbą Gmin, gdzie prezentowała pomysły rządu dla migrantów przebywających w Zjednoczonym Królestwie, którzy będą chcieli tam zostać po brexicie.

Jak powiedziała, jej rząd będzie realizował wolę Brytyjczyków. - Referendum nie było głosem za odwróceniem się przeciwko naszym przyjaciołom. Chcemy żeby Brytania grała rolę globalną, będziemy wiarygodnymi przyjaciółmi wszystkich krajów Unii Europejskiej - zapewniła.

- Chcemy zbudować nowe, głębokie partnerstwo między samorządną Wielką Brytanią a naszymi przyjaciółmi w Unii Europejskiej - dodała szefowa brytyjskiego rządu.

Propozycje dla imigrantów

- Chcę wszystkich zapewnić, że żaden obywatel unijny będący obecnie w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem, nie będzie skłaniany do opuszczania Wielkiej Brytanii. Chcemy, żebyście tu pozostali - powiedziała w premier Theresa May.

Jak dodała, każdy obywatel przebywający na Wyspach przynajmniej pięć lat zyska specjalne prawo pobytu. - Będzie miał takie same prawa zatrudnienia, opieki zdrowotnej, świadczeń społecznych jak obywatel brytyjski - wymieniała.

Imigranci przebywający na Wyspach poniżej pięciu lat przed datą graniczną, uzyskają specjalne prawa dopiero po spełnieniu tego okresu. Jak dodała May, "data graniczna będzie jeszcze dyskutowana, ale nie będzie na pewno wcześniejsza niż ogłoszenie artykułu 50., a później niż opuszczenie Unii".

Ponadto, brytyjska premier zapewniła, że "nie będzie także rozdzielania rodzin". - Każdy członek rodziny będzie mógł wnosić o status osiedlenia, a obywatele Unii będą mieli prawo ściągnięcia członków swoich rodzin do Wielkiej Brytanii - zapewniła.

Jak powiedziała May, "do maksimum" zostanie uproszczony system rejestracji. - Będziemy usuwać pewne techniczne wymogi do uzyskania pobytu, które obecnie są wymagane w ramach praw unijnych - tłumaczyła. Zniknie między innymi konieczność potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego.

Po brexicie, Wielka Brytania będzie także modernizować swój system opieki zdrowotnej. Według zapewnień May, kraj nadal będzie jednak uczestniczyć w systemie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. - Obywatele Unii mogą korzystać z darmowej opieki zdrowotnej przebywając w Zjednoczonym Królestwie - podkreśliła szefowa brytyjskiego rządu.

- Ta oferta jest uczciwa i poważna. Nasze zobowiązania co do wycofania się z Unii Europejskiej będą podlegały prawu międzynarodowemu. Dopiszemy te zasady do prawa brytyjskiego tak, abyśmy mogli realizować swoją umowę. Trzy miliony obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii będą dzięki temu mogli zyskać pewność swojego pobytu w naszym kraju, a jednocześnie ponad 1,5 miliona obywateli brytyjskich w Unii Europejskiej uzyska równorzędną pewność - powiedziała Theresa May.

Proponowane rozwiązania będą jeszcze przedmiotem negocjacji pomiędzy rządem May i zespołem do spraw brexitu Komisji Europejskiej, który działa na podstawie mandatu udzielonego przez 27 państw członkowskich.

Pomysły te nie wejdą w życie aż do osiągnięcia ostatecznego porozumienia stron.

Los obywateli

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku. Unijny negocjator Michel Barnier sygnalizował wcześniej, że liczy na to, iż negocjacje zakończą się do października 2018 roku, by parlamenty państw unijnych oraz brytyjski zdążyły ratyfikować porozumienie, jeśli uda się je wypracować w toku negocjacji.

Choć Brytyjczycy chcieli omawiać w pierwszej kolejności przyszłe relacje, zwłaszcza handlowe, ze Wspólnotą, to ostatecznie zaakceptowali plan proponowany przez UE, która nie będzie mówić o przyszłości, dopóki nie zostaną osiągnięte wystarczające postępy w sprawie uporządkowanego brexitu.

27 państw Unii Europejskiej jako priorytety negocjacji zdefiniowały los obywateli obu stron po brexicie, uregulowanie finansowych zobowiązań Londynu wobec Unii oraz kształt granicy irlandzkiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Jeżeli rasizm w UK będzie się rozwijał w takim samym tempie jak w Polsce - to Polacy będą musieli uciekać do swojego "raju".
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
BLACK_BIRD
5 dni w tygodniu po 8 godzin , f1600 Ale wielu znajomych ma f1300 i troszkę mniej i tak jest w UK lepiej . Tylko sie bardzo tęskni za Polskim klimatem, zapachem , i tu jest przed zaśnięciem smutek i łzy i tęsknota Bardzo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane