• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szydło o współpracy gospodarczej z Chinami: "to nasza wielka ambicja"

Foto: PAP/Leszek Szymański Foto: Beata Szydło podczas spotkania z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem

Polska ma wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych, które chcielibyśmy realizować wspólnie z Chinami - podkreśliła premier Beata Szydło, która w poniedziałek po południu spotkała się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

- To jest ważna wizyta. Wiążemy z nią duże nadzieje. Mamy wiele projektów gospodarczych, inwestycyjnych, które chcielibyśmy wspólnie realizować. Polska jest państwem, które bardzo szybko się rozwija, które ma wiodącą rolę w regionie. Naszą ambicją jest, aby program rozwoju gospodarczego, który został przyjęty przez rząd przyczynił się do tego, żeby rozwój naszego państwa był jeszcze szybszy - powiedziała Szydło rozpoczynając spotkanie.

"Nasza wielka ambicja"

Premier wyraziła nadzieję, że poniedziałkowe spotkania i podpisane tego dnia porozumienia, przerodzą się w następnych miesiącach i latach w intensywniejsze, konkretne działania gospodarcze.

- Myślę, że to jest w interesie naszych państw, ale to jest też nasza wielka ambicja - dodała.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska podejmuje współpracę i wymianę z Chinami w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku - czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.

- Uważamy, że ten projekt ma wielką przyszłość, perspektywę i jest wielką szansą, żeby współpraca gospodarcza, budowanie wspólnych relacji, po to, żeby podejmować wspólne inwestycje, inicjatywy gospodarcze, ta inicjatywa jest do tego świetną płaszczyzną - powiedziała.

Długa przyjaźń

Prezydent Chin podkreślił z kolei, że jego kraj i Polskę łączy długa przyjaźń.

- Polska była jednym z krajów, które najwcześniej uznały powstanie nowych Chin i nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. Od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych nasze relacje utrzymują stały rozwój, szczególnie w ostatnich latach - powiedział. Zaznaczył, że kontakty na wysokim szczeblu między krajami są częste.

Wśród tematów rozmów premier Szydło i prezydenta Chin mają się znaleźć kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna.

- Spotkanie będzie okazją do omówienia współpracy między obu krajami w obszarze inwestycji, infrastruktury oraz rozwijania połączeń transportowych - informuje kancelaria premiera.

Linia kolejowa

Następnie zaplanowano udział prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym popołudniem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

Prezydenci Polski i Chin podpisali w poniedziałek oświadczenie o wszechstronnym, strategicznym partnerstwie. Głosi ono, że Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
w Polsce tak antykomunistycznej (przykład - zmiana nazw ulic) nagle robi się wyjątek i gości się prezydenta komunistycznego mocarstwa. Czy ustawa dekomunizacyjna to przewidziała? Czy premier jej nie naruszyła mówiąc o ambicjach współpracy z komunizmem?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
semm1
My im kurczaki, które zaraz u nas zdrowej a oni nam kapelusze słomkowe, tak to będzie wyglądać, jeżeli to jest ambicją pani Szydło, to jej współczuję
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane