• rozwiń

Imprezy w rocznicę początku globalnego krachu. "Całkowicie obrzydliwe"

Sześć lat temu upadł Lehman Brothers Odtwórz: Sześć lat temu upadł Lehman Brothers
Sześć lat temu upadł Lehman Brothers "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Byli pracownicy Lehman Brothers organizują imprezy z okazji 10-lecia upadku banku. Bankructwo to jest uważane za symbol początku najgorszego od 70 lat globalnego kryzysu gospodarczego.

Bank Lehman Brothers zbankrutował 15 września 2008 roku. Upadek czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego na świecie zapoczątkował efekt kuli śniegowej, która zdemolowała światową gospodarkę i wywołała największą recesję po II wojnie światowej.

Po bankructwie LB giełdy na całym globie opanowała panika. Według szacunków ekonomistów w ciągu pięciu kolejnych miesięcy ze światowych rynków wyparowało około 20 bilionów dolarów. Nastąpił potężny kryzys bankowy - instytucje finansowe zajmujące się kredytowaniem nie ufały sobie wzajemnie i przestały pożyczać pieniądze, co spowodowało, że realna gospodarka miały problemy z finansowaniem.

Aby nie dopuścić do upadku kolejnych banków rządy ratowały je z pieniędzy budżetowych.

Kryzys oznaczał dla milionów osób na świecie utratę pracy, mieszkania, życiowej stabilności.

Okazja do świętowania?

Teraz byli bankierzy, zatrudnieni w Lehman Brothers, organizują imprezy z okazji 10. rocznicy tego wydarzenia. Serwis Financial News dotarł do e-maila, które jest zaproszeniem na imprezę w Londynie.

"Trudno uwierzyć, że minęło 10 lat od naszych ostatnich dni w Lehman! Jedną z najlepszych rzeczy w Lehman byli ludzie. Czy jest lepszy sposób na uczczenie dziesiątej rocznicy niż ponowne spotkanie?" - napisano w jednej z wiadomości.

W londyńskiej imprezie ma uczestniczyć około 200 byłych pracowników banku, który w Wielkiej Brytanii zatrudniał około 5 tys. osób. Organizatorzy spotkania zdają sobie ponoć sprawę, jak kontrowersyjne jest to wydarzenie i chcieliby zachować jego szczegóły w tajemnicy.

Pomysł organizacji spotkania potępiła już brytyjska Partia Pracy. John McDonnell, kanclerz skarbu w gabinecie cieni nazwał go "całkowicie obrzydliwym".

"To szczególnie haniebne w kontekście wszystkich ludzi, którzy stracili pracę i domy, aby zapłacić za ratowanie tych bankierów, którzy spowodowali krach finansowy. Ludzie będą absolutnie zdegustowani tym niedopuszczalnym i wysoce nieodpowiednim zjazdem" - napisał w oświadczeniu.

Zjazdy byłych pracowników Lehman Brothers mają odbyć się też w Nowym Jorku i Hongkongu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane