• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Temat: Francja

Pracownicy delegowani kością niezgody. "Chcemy kontynuować dialog"

Beata Szydło w Paryżu o pracownikach delegowanych Odtwórz: Beata Szydło w Paryżu o pracownikach delegowanych
Beata Szydło w Paryżu o pracownikach delegowanych "Źródło: tvn24bis"

Deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego - mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji. - Nie zgadzaliśmy się w sprawie pracowników delegowanych. Chciałbym kontynuować dialog w tej sprawie - zadeklarował Emmanuel Macron.

Premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem mówiła, że jedną z najbardziej dyskutowanych różnic pomiędzy Polską a Francją jest kwestia pracowników delegowanych.

Wola współpracy

- Ze swojej strony deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego - zapowiedziała.

- Zależy nam na uproszczeniu oraz lepszym egzekwowaniu prawa regulującego funkcjonowanie tego sektora. Wierzę, że możliwe będzie znalezienie takiej płaszczyzny porozumienia, która pozwoli na wypracowanie zrównoważonego kompromisu, zgodnego z podstawowymi zasadami rynku wewnętrznego gwarantującego jasność i pewną prawną - oświadczyła premier. 

Szefowa Rady Ministrów dodała też, że Polska i Francja chcą kontynuować współpracę kulturalną, w szkolnictwie, jeżeli chodzi o współpracę uniwersytetów, ale również współpracę gospodarczą. - Są to kwestie, w których stanowiska Warszawy i Paryża są bardzo często wspólne, ale też mamy tutaj różnice. O tym rozmawiamy i będziemy rozmawiać, będziemy szukać również tutaj kompromisów - mówiła.

Nie ma zgody

Również Macron zauważył, że dotąd Polska i Francja nie zgadzały się w sprawie reformy dotyczącej pracowników delegowanych.

- Starałem się wytłumaczyć, jaka jest wola francuska w tym zakresie. Chciałbym kontynuować dialog w tej sprawie. To ważne jeśli chodzi o zapobieganie pracy nielegalnej. Chcemy osiągnąć kompromis między naszymi krajami - podkreślił Macron.

Pracownicy delegowani

25 października br. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Decyzja europosłów otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem przepisów.

Propozycja Parlamentu Europejskiego różni się od tej przyjętej w Radzie UE. Europosłowie - podobnie jak domagała się tego Warszawa - proponują dłuższy okres delegowania. Chcą, by wynosił on do 24 miesięcy, z możliwością przedłużenia w określonych przypadkach, by dokończyć prace. Tymczasem Rada proponuje, by okres delegowania mógł wynosić 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku.

Dla polskich firm, które delegują ponad 460 tys. pracowników do innych krajów członkowskich (najwięcej w całej UE), ma to niebagatelne znaczenie. Propozycja przewiduje bowiem, że po wygaśnięciu okresu delegowania do delegowanego pracownika będą miały zastosowanie wszystkie przepisy kraju przyjmującego, łącznie z koniecznością płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. To z kolei znacznie podniesienie koszty i sprawi, że konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na Zachodzie znacznie się obniży.

Zarówno Parlament Europejski, jak i Rada UE nie odpowiedziały pozytywnie na wnioski Polski i innych krajów UE.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane