• rozwiń

Ogromne pożary w Europie. Sprawdź, gdzie zagrożenie jest najwyższe

Ogromne pożary w Europie. Sprawdź, gdzie zagrożenie jest najwyższe
Foto: tvn24.pl Foto: Zagrożenie pożarami w Europie, szkody wyceniane są już na miliardy euro

Pożary niszczą południe Europy. Tylko w ostatnich dniach zginęły w nich cztery osoby, tysiące opuściło swoje domy, zniszczone zostały miasta we Francji, Portugalii, Hiszpanii. Europejscy eksperci opracowali mapę, która pokazuje, gdzie w Europie jest największe zagrożenie tym groźnym żywiołem i których regionów turyści powinni unikać.

Do dramatycznych akcji ratowniczych doszło w ostatnich dniach w Portugalii i w okolicach Marsylii.  Z pożarami zmagała się też hiszpańska prowincja Galicja.

Jak szacują ubezpieczeniowi eksperci, globalne koszty wypłacania odszkodowań związanych z naturalnymi katastrofami: pożarami, trzęsieniami ziemi czy powodziami, w maju tego roku wyniosły 7 mld dolarów. Wtedy miał miejsce ogromny pożar lasów w Kanadzie. W tym miesiącu kwota ta może być jeszcze wyższa, wszystko przez plagę pożarów w Europie.

Mapa pożarów

Opracowana przez europejskich ekspertów mapa pokazuje w czasie rzeczywistym, gdzie obecnie na kontynencie występują pożary, gdzie ryzyko ich wystąpienia jest wysokie, a które regiony są stosunkowo bezpieczne. Turyści mogą sprawdzić, których terenów unikać.

W piątek 12 sierpnia pożar objął trzy regiony o łącznej powierzchni 374 hektarów w portugalskiej prowincji Tamega. Z żywiołem musiała walczyć też Francja, gdzie ogień objął 1219 hektarów w prowincji Pireneje Zachodnie. Jak donoszą agencje - oba pożary zostały opanowane.

We Francji do walki z żywiołem skierowano 1800 strażaków. Najbardziej ucierpiało miasteczko Vitrolles. Pożar był odczuwalny aż w Marsylii, a setki mieszkańców nie mogło powrócić do swoich domów. Julien Ruas wiceburmistrz Marsylii określił sytuację jako "absolutnie wyjątkową". Docierający do przedmieść miasta pożar zagrażał składom ropy i produktów chemicznych. Do tej pory nie wiadomo, co było przyczyną ognia.

Z popularnej w wakacje wyspy Madera ewakuowano tysiąc osób, w tym wielu turystów. Jak podaje agencja Reuters, w całej Portugalii było w tym tygodniu ok. 200 pożarów, co najmniej cztery osoby zginęły. W akcjach gaszenia pożarów wzięło udział 4,2 tys. strażaków oraz 30 samolotów, w tym wysłane z Hiszpanii, Włoch a nawet Maroka.

Lepsza sytuacja panuje w sąsiedniej Hiszpanii. gdzie w północnej prowincji Galicja  w tym tygodniu odnotowano "tylko" 15 pożarów.

Ostrzeżenie dla turystów

Wina za taką sytuację leży często w pogodzie. Eksperci z  Uniwersytetu w Leicester oceniają, że najbardziej na występowanie pożarów są podatne regiony południa Europy i wybrzeża Morza Śródziemnego. Wśród zagrożonych krajów są Portugalia, Francja, Hiszpania, Bułgaria, Albania, Włochy i Cypr.

"Prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru rośnie na styku miast i natury, w takich miejscach jak Sardynia, Prowansja, Lazurowe Wybrzeże a także rozproszonej zabudowie miejskiej, jaka występuje np. w Katalonii, Madrycie czy Walencji" - oceniają autorzy raportu.

Zagrożenie ma być największe w odległości 5 km. od miast. Radzą turystom, by na bieżąco sprawdzali stan zagrożenia w danym regionie.

Gigantyczne pożary lasu w Kanadzie. W akcji gaszenia bierze udział 1000 strażaków.

 

Zobacz, pożary na Maderze:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane