• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pożar rozlewa się po Kanadzie. Firmy zwijają produkcję ropy

Pożar w Kanadzie wpływa na ceny ropy Odtwórz: Pożar w Kanadzie wpływa na ceny ropy
Foto: PAP/EPA/CPL ROD DOUCET / CANADIAN ARMED FORCES / HANDOUT Foto: Pożar rozciąga się po coraz większym obszarze kraju | Video: Pożar w Kanadzie wpływa na ceny ropy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują o prawie 3 procent. W Kanadzie pożar lasów rozszerza się i zagraża kolejnej prowincji - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,94 USD, po zwyżce o 1,28 USD, czyli 2,9 proc.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1,11 USD i wyceniana po 46,48 USD za baryłkę.

Pożar wstrzymuje wydobycie

Mimo wysiłków strażaków pożary lasów w kanadyjskiej prowincji Alberta, podsycane przez gorące, suche wiatry, w sobotę rozszerzyły się i zagrażają już sąsiedniej prowincji Saskatchewan. Żywioł zmusił już do zamknięcia części instalacji na polach naftowych.

Z miasta Fort McMurray ewakuowano wszystkich mieszkańców - łącznie ok. 88 tys. ludzi.

Już obecnie ocenia się, że będzie to jedna z najgorszych i najkosztowniejszych klęsk żywiołowych w historii Kanady. Straty w mieniu nieruchomym tylko w Fort McMurray ocenia się wstępnie na ponad 9 mld dolarów kanadyjskich (7 mld dolarów USA).

Rynek reaguje ostrożnie

Firmy zajmujące się wydobywaniem ropy naftowej z roponośnych iłów wstrzymują lub ograniczają produkcję, mimo że pożar na razie bezpośrednio im nie zagraża. Odbija się to już na krajowym wydobyciu tego surowca, które przed pożarem wynosiło ok. 1 mln baryłek dziennie.

- Rynek ostrożnie reaguje na to, co dzieje się w Kanadzie i stąd wyższe ceny ropy - wskazuje David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

- Na dodatek widzimy cięcia produkcji ropy w USA. Ale wysoki stan zapasów ropy powoduje, że jakiekolwiek rajdy cen ropy nie będą zbyt duże - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 34 centy i kosztowała na zamknięciu handlu 44,66 USD za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane