• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pożar w czeskiej rafinerii Orlenu

Pożar w czeskiej rafinerii Orlenu
Foto: www.unipetrol.cz / twitter Foto: Unipetrol jest kontrolowany przez PKN Orlen

W zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach, które należą do Unipetrolu z grupy PKN Orlen, doszło w czwartek do eksplozji, po której wybuchł pożar - informują czeskie media. Trwa jego dogaszanie.

Według agencji CTK zapaliła się nieustalona jeszcze substancja chemiczna w jednym ze zbiorników instalacji etylenu. Świadkowie mówią o kuli ognia i wielkim słupie dymu nad zakładami.

Jak poinformowało biuro prasowe PKN Orlen, zgodnie z informacjami Unipetrolu nie ma osób poszkodowanych. Agencja CTK pisze jednak, że pogotowie ratunkowe potwierdziło, iż jedna osoba odniosła obrażenia i że lekarze udzielili pomocy czterem strażakom.

Sytuacja opanowana

Z powodu pożaru podjęta została decyzja o prewencyjnej ewakuacji pracowników innych instalacji w zakładach chemicznych Chempark Zaluži. "Obecnie sytuacja jest opanowana. Na miejscu trwa akcja jednostek straży pożarnej, które zajmują się dogaszaniem pożaru" – podało biuro prasowe PKN Orlen.

Władze pobliskiego miasta Most zapewniły, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludności. Rzecznik Unipetrolu Mikulasz Duda oświadczył, że sytuacja w zakładach jest pod kontrolą.

Chempark Zaluži w Litvinowie jest największym podmiotem chemicznym w Czechach. Zakład należy do grupy czeskiego Unipetrolu w którym PKN Orlen od 2005 r. posiada 62,99 proc. udziałów.

PKN Orlen nie podał, jak awaria instalacji etylenu i w efekcie pożar na terenie Chempark Zaluži może wpłynąć na bieżącą działalność tego zakładu i ciągłość produkcji.

W czwartek na wartości lekko tracą akcje PKN Orlen na giełdzie w Warszawie - są nieco ponad 1 proc. pod kreską.


 
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane