• rozwiń

Temat: Portugalia

Portugalia bije rekordy. Obcokrajowcy kupują nieruchomości na masową skalę

Portugalia bije rekordy. Obcokrajowcy kupują nieruchomości na masową skalę
Foto: sxc.hu Foto: Sprzedaż domów i mieszkań w Portugalii osiągnęła rekordowy poziom

Sprzedaż domów i mieszkań w Portugalii osiągnęła rekordowy poziom. Od stycznia do sierpnia tego roku wartość transakcji związanych z kupnem nieruchomości przekroczyła 1,088 mld euro. Większość nabywców stanowią obcokrajowcy.

Według raportu firmy Cushman & Wakefield „przyczyniły się do tego nasilone inwestycje, przede wszystkim ze strony podmiotów zagranicznych".

Kto najwięcej?

- Krajowi przedsiębiorcy mieli w transakcjach związanych z kupnem nieruchomości zaledwie 10-procentowy udział - poinformowała Marta Costa z portugalskiego oddziału tej firmy.

Eksperci przypominają, że w porównaniu z całym rokiem ubiegłym, zakończonym transakcjami na poziomie 689 mln euro, pomiędzy styczniem a sierpniem 2015 roku nastąpił wzrost inwestycji w nieruchomości o 58 proc.

Costa ujawniła, że największych zakupów w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku dokonały spółki z kapitałem amerykańskim. Wartość tych transakcji przekroczyła łącznie 500 mln euro, czyli 50 proc. wartości wszystkich zakupów.

- Znaczące wydatki na zakup nieruchomości na terenie Portugalii poczynili również przedsiębiorcy z Hiszpanii oraz Tajlandii - dodała Costa.

Tymczasem w ocenie ekspertów finansowych wartość wszystkich tegorocznych inwestycji w portugalskie nieruchomości może sięgnąć do grudnia nawet 2 mld euro. Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że do intensywnych zakupów skłaniają wciąż spadające na skutek kryzysu ceny lokali, a także trudna sytuacja w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Zainteresowanie Chińczyków

- Na skutek niestabilności polityczno-gospodarczej krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Portugalia stała się dla Europejczyków atrakcyjnym kierunkiem urlopowym. Coraz chętniej poszukują tu oni rezydencji na pobyt stały - powiedział PAP Monteiro. Dodał, że najbardziej zainteresowani takimi inwestycjami są Brytyjczycy i Francuzi.

Ekonomista przypomniał, że wśród nabywców spoza Unii Europejskiej portugalskimi nieruchomościami zainteresowani są szczególnie Chińczycy, którzy występują przy okazji o tzw. złote wizy uprawniające do stałego pobytu w tym kraju. Tylko w październiku kupili oni w Portugalii domy i mieszkania o łącznej wartości około 40 mln euro.

Złota wiza przyznawana jest od 2012 roku obywatelom państw nienależących do UE. Warunkiem jej nabycia jest zainwestowanie w Portugalii ponad 1 mln euro, utworzenie co najmniej 30 miejsc pracy lub nabycie nieruchomości o minimalnej wartości 500 tys. euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Galicja58
Nasi emeryci to są lepsi ,bo oddają nieruchomości co ich niestać na utrzymanie ich a młodzi wyjażdżają za zagranicę aby zdobyć dach nad głową .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane