• rozwiń

Temat: TVN24 Biznes i Świat na wakacje

Przyciągają turystów jak magnes. Pomagają tanie loty i stulecie objawień

"Portugalska Wenecja". Niezwykłe miasteczko bez tajemnic Odtwórz: "Portugalska Wenecja". Niezwykłe miasteczko bez tajemnic
"Portugalska Wenecja". Niezwykłe miasteczko bez tajemnic "Źródło: TVN24 BiS"

Portugalia zanotowała od stycznia do kwietnia bieżącego roku rekordowy napływ zagranicznych turystów. Do kraju na Półwyspie Iberyjskim przyjechało w tym okresie ponad 5 milionów urlopowiczów.

Jak poinformował rząd premiera Antonia Costy, władze spodziewają się, że do końca grudnia przybędzie do Portugalii rekordowa liczba ponad 21 mln zagranicznych turystów. Najliczniejszą narodową grupę powinni stanowić Hiszpanie.

- Od kilku lat rośnie wyraźnie popularność naszego kraju wśród turystów. Już w minionym roku ich liczba sięgnęła nigdy wcześniej nienotowanego poziomu 19,1 mln - przypomniała sekretarz stanu ds. turystyki Ana Mendes Godinho.

Przedstawicielka socjalistycznego rządu ujawniła, że według opracowanej strategii w ciągu najbliższej dekady liczba urlopowiczów docierających do Portugalii będzie co roku wzrastać średnio o 8 proc.

Od stycznia do kwietnia najpopularniejszym celem zagranicznych turystów udających się do Portugalii był położony na południu kraju region Algarve. Dotarło tam w tym okresie ponad 1,6 mln urlopowiczów z całego świata. Zagraniczni turyści chętnie udawali się na wczasy także do aglomeracji lizbońskiej. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku przyjechało ich tam ponad 1,3 mln.

Jak powiedział lizboński ekonomista Miguel Monteiro, popularność Algarve i stołecznej aglomeracji wynika z wysokiej liczby tanich połączeń lotniczych tych miejsc z resztą Europy, a także z ciepłym klimatem. - Nie bez znaczenia dla rosnącej w Portugalii liczby turystów są liczne zamachy terrorystyczne w innych częściach naszego kontynentu, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, a także destabilizacja polityczna państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Turcji - uważa Monteiro.

Znane sanktuarium

Zdaniem ekspertów popularność Portugalii jako kierunku turystycznego wynika w tym roku również z masowej liczby pielgrzymów docierających do sanktuarium w Fatimie, gdzie obchodzone jest właśnie stulecie objawień maryjnych. Do końca roku spodziewana jest tam rekordowa liczba gości – 8 mln, czyli o dwa miliony więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.

Ekspert przypomniał, że w pierwszych czterech miesiącach roku nastąpił też 20-procentowy wzrost pasażerów w portugalskich portach lotniczych. - Z kolei sektor turystyczny, zgodnie z danymi Portugalskiej Izby Turystycznej, zanotował wpływy większe o 20,5 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku - dodał Monteiro.

Szacuje się, że codziennie dzięki turystyce do portugalskiej gospodarki trafia 36 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane