• rozwiń

Temat: Portugalia

Złote wizy za domy. Portugalia dobrze zarabia na imigrantach

Złote wizy za domy. Portugalia dobrze zarabia na imigrantach
Foto: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)/Angelvi Foto: Inwestorzy nastawiają się przede wszystkim na zakupy domów w turystycznym regionie Algarve

Obywatele niedemokratycznych krajów spoza Unii Europejskiej kupili w ciągu pięciu lat w Portugalii nieruchomości za blisko 2 mld euro. W zamian otrzymali od Lizbony tzw. złote wizy, uprawniające do stałego pobytu i przemieszczania się po krajach strefy Schengen.

Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 roku. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w tym iberyjskim kraju 1 mln euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 10 miejsc pracy. W ub.r. przywilej ten poszerzono też o osoby, które nabyły i wyremontowały za 350 tys. euro ponad 30-letnią nieruchomość usytuowaną na terenie miejskim.

Z danych portugalskiego Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) wynika, że do końca lipca br. Lizbona wydała łącznie 3716 złotych wiz, z których aż 3509 wyemitowano w efekcie nabycia nieruchomości.

Pobyt w Portugalii

System zachęt do inwestowania w Portugalii jest szczególnie popularny wśród obywateli państw niedemokratycznych. Szacuje się, że w emisji dokumentów uprawniających do stałego pobytu w Portugalii mają oni ponad 80 proc. udziału i łącznie wydali w Portugalii prawie 2 mld euro. W gronie tym dominują biznesmeni z Chin.

Choć inwestorzy z ChRL nastawiają się przede wszystkim na zakupy domów w turystycznym regionie Algarve oraz na terenie aglomeracji lizbońskiej, to rośnie też ich zainteresowanie innymi częściami Portugalii.

- W ostatnich miesiącach popularne stały się obszary w słynącym z rolnictwa regionie Alentejo, w środkowej części kraju. Dogodne warunki do inwestowania w luksusowe nieruchomości powstały tam w ostatnim czasie szczególnie w pobliżu granicy z Hiszpanią. Przykładem mogą być tereny parcelowane w sąsiedztwie tamy wodnej Alqueva - powiedział Joao Campos z agencji nieruchomości Century 21.

Wśród nabywców portugalskich złotych wiz są też obywatele innych niedemokratycznych państw, takich jak Rosja, Angola czy Liban.

Złote wizy

W ubiegłym roku Lizbona tymczasowo wstrzymała emisję złotych wiz z uwagi na śledztwo, które objęło 17 osób, w tym urzędników wysokiego szczebla, a także byłego ministra spraw wewnętrznych Miguela Macedo. Są oni podejrzewani o to, że w zamian za łapówki ułatwiali procedurę przyznawania tych dokumentów.

W tym roku proces emisji złotych wiz znów nabrał dynamiki. Wyjątkowy był pod tym względem lipiec br., kiedy inwestorzy spoza UE zainwestowali w Portugalii 61,5 mln euro. Aż 98 proc. tej kwoty trafiło na zakup nieruchomości.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wydanych zostało w Portugalii 927 złotych wiz, z czego w lipcu aż 106. Dla porównania w całym 2015 r. wyemitowano tylko 766 tego typu dokumentów.

 

Zobacz materiał TVN24 BiS o rynku nieruchomości w Polsce (17.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane