• rozwiń
  • WIG20 2166.67 +0.49%
  • WIG30 2453.46 +0.46%
  • WIG 57125.08 +0.40%
  • sWIG80 11477.95 -0.10%
  • mWIG40 3648.03 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:55

Dostosuj

Temat: Portugalia

To ma być pierwsza na świecie stolica bez głodu

To ma być pierwsza na świecie stolica bez głodu
Foto: wikimedia.org/(CC BY-SA 2.5)/ Luca Galuzzi (Lucag) Foto: Władze Lizbony rozpoczęły akcję służącą likwidacji zjawiska głodu w portugalskiej stolicy

Władze Lizbony rozpoczęły akcję służącą likwidacji zjawiska głodu w portugalskiej stolicy. Polega ona na oddawaniu ubogim żywności, której nie udało się sprzedać w restauracjach i sklepach.

Uruchomiony w październiku przez lizboński ratusz projekt o nazwie "Idź, gdzie zostaje, zanieś, gdzie brakuje" służy zarówno walce z ubóstwem, jak i ze zjawiskiem marnotrawienia żywności. Niesprzedane potrawy z lokali gastronomicznych oraz przeterminowane, choć nadające się jeszcze do konsumpcji produkty spożywcze ze sklepów, mają być rozdzielane wśród najuboższych mieszkańców stołecznej aglomeracji.

W akcję włączyły się zarówno władze portugalskiego Kościoła katolickiego, jak też kierownictwo Meczetu Centralnego w Lizbonie, największej świątyni muzułmańskiej w Portugalii. Przedstawiciele obu grup religijnych zadeklarowali już pomoc w dystrybucji żywności poprzez sieć swoich parafii i wspólnot.

Cele akcji

Jak powiedział PAP szejk Zabir Edriss z Meczetu Centralnego, nowa akcja ma służyć nie tylko zahamowaniu nasilającego się od czasu rozpoczęcia w 2008 r. kryzysu gospodarczego w Portugalii zjawiska ubóstwa, ale również zacieśnianiu dialogu międzywyznaniowego.

Edriss zaznaczył, że zainicjowana przez ratusz akcja będzie kolejnym obszarem współpracy społecznej muzułmanów i katolików w Lizbonie.

- W udzielanej przez nas pomocy nie ograniczamy się tylko do kręgu naszych wiernych. Mamy już doświadczenie zarówno w dostarczaniu żywności dla ubogich katolików, jak też we współpracy z organizacjami katolickimi w dożywianiu bezdomnych w Lizbonie. Pomagamy rozdawać posiłki w ramach akcji "Nur Fatima" każdego dnia, a dwa razy w miesiącu przez projekt "Zupa dla wszystkich" - dodał Zabir Edriss.

Udział celebrytów

Według władz ratusza kluczowe w zwalczeniu głodu w Lizbonie ma być zaangażowanie wolontariuszy, których nie jest na razie wielu. Burmistrz stolicy Fernando Medina podkreślił jednak, że do zachęcania mieszkańców miasta do udziału w projekcie zaangażowano znanych portugalskich celebrytów. Są wśród m.in. piosenkarka Ana Moura, a także piłkarz Eder, zdobywca zwycięskiej bramki dla Portugalii w lipcowym finale Euro 2016. W akcję włączyli się również najważniejsi politycy Portugalii: prezydent Marcelo Rebelo de Sousa oraz premier Antonio Costa.

Eksperci pozytywnie oceniają projekt, wskazując, że jego sukces zależeć będzie nie tylko od skutecznej koordynacji działań pomiędzy instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz związkami wyznaniowymi, ale również od włączenia się w akcję instytucji oświatowych.

- Motorem wolontariatu zawsze są młodzi ludzie, dlatego autorzy tej inicjatywy powinni poszukiwać wsparcia w szkołach średnich oraz na wyższych uczelniach stolicy - powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

Doświadczenie zawodowe

Przypomniał, że akcja lizbońskiego ratusza jest niejako zintensyfikowaną kopią projektu organizacji społecznej Refood, dostarczającej od kilku lat ubogim niesprzedane dania z portugalskich restauracji.

- Jeśli projekt ten się uda, to skorzystają na nim wszyscy, zarówno obdarowywani, jak i darczyńcy: władze państwowe i samorządowe, bo spełnią swoje zadanie społeczne; związki wyznaniowe, bo pomogą ubogim. Restauracje, gdyż wraz z famą, że uczestniczą w tej akcji, zyskają nowych klientów - stwierdził Monteiro.

Dodał, że także wolontariusze biorący udział w projekcie "Idź, gdzie zostaje, zanieś, gdzie brakuje" będą mogli wzbogacić swój życiorys zawodowy, zwiększając tym samym swoje szanse na rynku pracy.

Liczba bezdomnych

W październiku br. lizboński ratusz rozpoczął inną akcję społeczną polegającą na stopniowym usuwaniu bezdomnych z ulic miasta i kierowaniu ich do mieszkań. W pierwszej fazie projekt objął około 130 osób.

Z danych władz Lizbony wynika, że na ulicach portugalskiej stolicy żyje około 700 bezdomnych.

 

Marnujemy mnóstwo jedzenia. Zobacz materiał "Faktów" TVN (06.10.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane