• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Złoty interes na "złotych wizach". Portugalia zarabia na milionerach

Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie Odtwórz: Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie
Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie "Źródło: TVN24 BiS"

Wprowadzone w 2012 roku przez Portugalię "złote wizy" dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej pozwoliły zasilić miejscową gospodarkę kwotą co najmniej 3 miliardów euro. Najwięcej środków napłynęło dotychczas z Chin.

Jak poinformowały w czwartek władze Urzędu ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) w Lizbonie, w latach 2012-2017 Portugalia wyemitowała łącznie 5553 "złotych wiz" dla inwestorów spoza Unii. Prawo do korzystania z nich rozszerzono automatycznie o 9315 członków ich rodzin.

W ciągu ostatniego roku największą dynamikę wydawania "złotych wiz" zanotowano w przypadku przedsiębiorców z Brazylii. Ich grono zwiększyło się o prawie 100 proc. - wydano 473 dokumenty.

Portugalska "złota wiza" dotychczas najczęściej trafiała w ręce przedsiębiorców z Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2012 do 2017 r. wydano ją 3588 inwestorom z ChRL.

Wśród Chińczyków, którzy otrzymali prawo do stałego pobytu na podstawie specjalnej wizy, jest wielu przedsiębiorców pochodzących z Hongkongu i Makau. Nie brakuje też osób powiązanych z rządzącą krajem Komunistyczną Partią Chin.

Przyjeżdżają z Rosji

Biorąc pod uwagę państwa Europy, najwięcej "złotych wiz" Lizbona wydała obywatelom Rosji. Dotychczas prawo do zamieszkania na stałe w Portugalii i swobodnego przemieszczania się po państwach strefy Schengen zyskało na podstawie tego dokumentu 105 rosyjskich przedsiębiorców. Przywileje objęły też członków ich rodzin.

Z szacunków SEF wynika, że około 94 proc. "złotych wiz" wyemitowanych zostało w efekcie nabycia przez wnioskujących nieruchomości. Z tego tytułu do portugalskiej gospodarki napłynęły ponad 3 mld euro.

Przedsiębiorcy z branży nieruchomości wskazują jednak, że wydawanie "złotych wiz" oprócz pociągnięcia za sobą znaczących wpływów dla portugalskiej gospodarki doprowadziło również do pewnych niekorzystnych zjawisk na rynku, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.

- W niektórych częściach miast, które upodobali sobie zagraniczni inwestorzy, ceny mieszkań zostały wyśrubowane przez spekulantów do rekordowego poziomu. Kosztują dwa, trzy razy więcej niż wynosi ich realna wartość. Poza tym w stolicy postępuje drastyczny wzrost cen. Tylko w ciągu ostatniego roku nieruchomości podrożały średnio o 30 procent wobec ubiegłego roku - powiedział Polskiej Agencji Prasowej właściciel spółki wynajmującej domy w środkowej Portugalii Abel Monteiro.

"Złote wizy"

"Złote wizy" wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 r. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w tym kraju miliona euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 30 miejsc pracy.

W 2016 r. przywilej ten poszerzono też o osoby, które nabyły i wyremontowały za co najmniej 350 tys. euro ponad 30-letnią nieruchomość usytuowaną na terenie miejskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane