• rozwiń

Najpopularniejsze lotnisko na świecie. Nowy rekord liczby pasażerów

Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Odtwórz: Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich "Źródło: Google Earth"

W 2017 roku, czwarty rok z rzędu, międzynarodowy port lotniczy w Dubaju obsłużył największą liczbę pasażerów na świecie. Odnotowano nowy rekord 88,2 miliona pasażerów, o 5,5 procent więcej niż w roku 2016 - poinformowały w poniedziałek władze lotniska.

W 2016 roku z usług lotniska w Dubaju skorzystało 83,6 mln ludzi.

Port lotniczy w tym emiracie jest najchętniej uczęszczanym lotniskiem na świecie od 2014 roku, gdy prześcignął pod tym względem londyńskie Heathrow.

AFP podkreśla, że w 2017 roku na lotnisku Dubai International pobito rekord pomimo wprowadzonego przez władze amerykańskie tymczasowego zakazu zabierania na pokład samolotów lecących do USA urządzeń elektronicznych większych niż smartfon.

Gdzie latano

W ubiegłym roku z Dubaju najczęściej latano do Indii. Do tego kraju wyleciało 12 mln pasażerów, czyli o 5,4 proc. więcej w porównaniu do 2016 roku. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich - jak wyjaśnia AFP - mieszka duża społeczność Indusów.

Drugim najczęściej obieranym kierunkiem podróży z Dubaju była Wielka Brytania. Tam poleciało 6,4 mln pasażerów, czyli o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Trzecim Arabia Saudyjska, która przyjęła 6,3 mln podróżnych z Dubaju, o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost liczby pasażerów odnotowano także wśród osób lecących do Rosji. Było to 1,3 mln pasażerów, aż o 28 proc. więcej niż w 2016 roku. Podobnie duży wzrost, o 19,4 proc. było podróżnych do Chin - 2,2 mln osób.

Jeśli chodzi o miasta, z Dubaju w 2017 roku najczęściej latano do Londynu (4 mln), Bombaju (2,4 mln) i Dżuddy (2,1 mln).

Szef Dubai Airports, firmy zarządzającej lotniskiem, Paul Griffiths oświadczył, że w 2018 roku spodziewa się 90,3 mln pasażerów. Zapowiedział również, że wprowadzane będą usprawnienia, które stopniowe mają zwiększyć przepustowość lotniska do 118 mln ludzi rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane