• rozwiń

Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu

Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu na 2018 rok Odtwórz: Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu na 2018 rok
Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu na 2018 rok "Źródło: TVN24 BiS"

Kraje Unii Europejskiej i Parlament Europejski porozumiały się w nocy z piątku na sobotę w sprawie unijnego budżetu na 2018 rok. Zobowiązania w budżecie ustalono na niewiele ponad 160,1 mld euro, a płatności na 144,7 mld euro.

- W tym roku staraliśmy się zmaksymalizować wpływ wydatków UE, zachowując jednocześnie wystarczającą swobodę, aby móc reagować na nieprzewidziane potrzeby - powiedział Mart Kivine, wiceminister finansów Estonii i główny negocjator budżetu na 2018 rok w imieniu Rady UE, po zawarciu porozumienia.

Priorytety UE

- Budżet na rok 2018 koncentruje się zdecydowanie na priorytetach, takich jak pobudzanie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy, wzmacnianie bezpieczeństwa i rozwiązywanie problemów związanych z migracją - dodał Kivine.

PE początkowo chciał, by budżet UE w zobowiązaniach wyniósł w 2018 roku 162,6 mld euro - o 1,2 proc. więcej, niż zaproponowała w projekcie budżetu Komisja Europejska.

Parlament postulował m.in. zwiększenie wydatków na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (ang. Youth Employment Initiative) z 366,7 mln euro do 600 mln euro. Chciał również zwiększenia budżetów Europolu, Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). Większe o 300 mln euro środki - w początkowej propozycji PE - miały być też przeznaczone na współpracę z państwami graniczącymi z UE na wschodzie i na południu po to, by budować większą stabilność w regionie.

Rada UE z kolei chciała w swojej początkowej propozycji, żeby budżet na przyszły rok wyniósł 158,9 mld euro w zobowiązaniach. Propozycja PE była o 1,8 mld euro wyższa niż wynika to z górnego progu przewidzianego w unijnym budżecie na lata 2014-2020.

Rada Unii chciała także niższych niż PE środków budżetowych w płatnościach; proponowała 144,4 mld euro, podczas gdy PE - 146,7 mld euro. Płatności to sumy, które mają być realnie wydane w danym roku, a zobowiązania to kwoty, które UE planuje pokryć w przyszłości.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane