• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Jest porozumienie Aten z eurogrupą. Grecja dostanie pieniądze i przeprowadzi reformy

Porozumienie Grecji z eurolandem Odtwórz: Porozumienie Grecji z eurolandem
Foto: PAP / EPA/ YANNIS KOLESIDIS | Video: TVN24 BiS Foto: Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji | Video: Porozumienie Grecji z eurolandem

Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Wiceszef KE ds. euro poinformował, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie.

We wtorek po południu odbyła się telekonferencja ministrów finansów państw strefy euro, podczas której decydowali oni, czy pomoc finansowa dla zadłużonej Grecji będzie kontynuowana.

Przed północą z poniedziałku na wtorek grecki rząd przesłał KE, szefowi eurogrupy, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

- Po telekonferencji eurogrupy mogą się rozpocząć narodowe procedury ws. przedłużenia programu dla Grecji - napisał na Twitterze Valdis Dombrovskis.Przed północą z poniedziałku na wtorek grecki rząd przesłał KE, szefowi eurogrupy, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

Na liście reform znalazły się:

- środki służące opanowaniu "kryzysu humanitarnego" w Grecji,

- uregulowanie zaległości podatkowych i tzw. złych pożyczek,

- odstąpienie od zajmowania nieruchomości obciążonych długami,

- walkę z uchylaniem się od podatków,

- zwalczanie korupcji i przemytu paliw,

- restrukturyzację sektora publicznego,

- ograniczenie biurokracji.

Legarde sceptyczna

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła, że przedstawiony przez Grecję plan reform jest wystarczający, by przedłużyć międzynarodową pomoc dla tego kraju, ale brakuje mu niezbędnych szczegółów.

W liście do szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, Lagarde oświadczyła, że wykaz reform przekazany międzynarodowym wierzycielom przez władze Grecji jest kompleksowy, "ale niezbyt szczegółowy".

Szefowa MFW wyraziła zadowolenie z - jak to określiła - "tego, co wygląda na większą stanowczość ze strony nowych władz w Atenach" w odniesieniu do pewnych obszarów, jak walka z unikaniem podatków i zwalczanie korupcji.

- Jednak w pewnej liczbie obszarów, zawierającej być może te najistotniejsze, list (greckich władz) nie zapewnia konkretnych deklaracji zamierzeń rządu w kwestii wdrażania przewidzianych reform - dodała.

Wśród dziedzin budzących zastrzeżenia Lagarde wymieniła reformy dotyczące m.in. świadczeń i podatku VAT oraz rynku pracy.

Ocena trojki

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane