• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Włochy

"Plaże zatłoczone, dzieci wdychają dym z papierosów". Będzie zakaz?

"Plaże zatłoczone, dzieci wdychają dym z papierosów". Będzie zakaz?
Foto: Shutterstock Foto: Plaże są zatłoczone, dym wdychają m.in. dzieci - wskazuje włoskie stowarzyszenie Codacons

Kieszonkowe popielniczki na plażę przygotowano dla pracowników urzędu miejskiego w Pescarze, nad Adriatykiem. Jednocześnie trwają starania o wprowadzenie zakazu palenia nad morzem. Plaże są całkowicie zatłoczone, a dzieci wdychają dym z papierosów - argumentuje stowarzyszenie Codacons.

Kieszonkowe popielniczki na plażę przygotowano dla pracowników urzędu miejskiego w Pescarze, w środkowych Włoszech. Sfinansowano je z funduszy europejskich, co wywołało polemikę.

Palenie na plaży

Mała popielniczka na plaży jest konieczna - argumentują pomysłodawcy tego oryginalnego prezentu dla 800 pracowników wszystkich urzędów i instytucji podległych władzom miasta nad Adriatykiem. W środku sezonu letniego otrzymali oni informację, że mogą odebrać specjalne popielniczki. Łącznie wyprodukowano ich 3 tysiące.

Pomysłu broni przedstawicielka władz Pescary Sandra Santavenere, która w lokalnej prasie nie zgodziła się z opinią, że jest to marnowanie publicznych pieniędzy pochodzących z Unii. Wyjaśniła , że na ten cel wydano 2100 euro, czyli po 0,70 euro na jedną plażową popielniczkę.

Jak podkreśliła, niedopałki papierosów są drugą po plastiku przyczyną zanieczyszczenia morza. Dlatego postanowiono podjąć nowe kroki, by chronić wody i wybrzeże Adriatyku i jednocześnie uczulić turystów na ten problem.

Zakaz palenia

Jednocześnie wraz z nagłośnieniem przez media polemiki wokół podarunku dla palaczy z Pescary poinformowano o inicjatywie organizacji obrony praw konsumentów Codacons, która wystąpiła z apelem o wprowadzenie zakazu palenia na wszystkich plażach we Włoszech. Według stowarzyszenia byłby to następny logiczny krok po niedawnym wejściu w życie zakazu palenia w samochodzie w obecności dzieci i kobiet w ciąży.

Plaże są całkowicie zatłoczone, a dzieci wdychają dym z papierosów - argumentuje stowarzyszenie. Przytacza alarmujące wyniki badań ekspertów z krajowego Instytutu Walki z Rakiem, którzy przed kilkoma laty zbadali skład powietrza na masowo uczęszczanej plaży w Bibione, koło Wenecji. Naukowcy ustalili, że zanieczyszczenie powietrza z powodu wysokiego stężenia dymu papierosowego jest tam wyższe niż w miejscach natężonego ruchu ulicznego.

To w reakcji na te rezultaty badań, przypomniano, w Bibione jako pierwszej miejscowości we Włoszech wprowadzono w 2014 roku zakaz palenia tytoniu na plaży.

 

Wysokie mandaty za „zimny łokieć”. W Polsce potrzebne podobne kary?:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane