• rozwiń

Paryska ulica popiera Grecję. Europa stoi przed "kryzysem humanitarnym"

Paryska ulica popiera Grecję. Europa stoi przed "kryzysem humanitarnym" Odtwórz: Paryska ulica popiera Grecję. Europa stoi przed "kryzysem humanitarnym"
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: W poniedziałek w Brukseli odbędzie się poświęcony Grecji nadzwyczajny szczyt państw strefy euro | Video: Paryska ulica popiera Grecję. Europa stoi przed "kryzysem humanitarnym"

Kilka tysięcy zwolenników lewicy zebrało się w sobotę w Paryżu na wiecu poparcia dla Grecji. Uczestnicy demonstracji przekonywali, że Unia Europejska powinna dać szansę Grecji i zapobiec jej wyjściu ze strefy euro.

Jak podkreślił lider Francuskiej Partii Komunistycznej Pierre Laurent w sprawie Grecji chodzi o ustalenie, co jest ważniejsze: czy demokratyczny wybór narodu, czy oszczędności wymagane przez instytucje finansowe.

Z kolei działaczka skrajnej lewicy Clementine Autain powiedziała, że Europa stoi przed "kryzysem humanitarnym" wywołanym przez "neoliberalne polityczne wybory", które nie zmniejszyły zadłużenia Grecji.

Szczyt specjalny

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się poświęcony Grecji nadzwyczajny szczyt państw strefy euro. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak - w opinii premiera Aleksisa Ciprasa - gdyby kraj przystał na warunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a jego dług nie został zrestrukturyzowany, to na dłuższą metę nie byłby w stanie zrównoważyć swych finansów. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

Według Ciprasa Unia Europejska stoi obecnie przed wyborem: albo okazać solidarność z Grecją albo trwać przy polityce oszczędności, która doprowadziła donikąd. Jak dodał, Grecja nie może nadal sama dźwigać ciężaru błędów przeszłości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane