• rozwiń
  • WIG20 2334.75 +0.76%
  • WIG30 2687.46 +0.76%
  • WIG 60428.60 +0.96%
  • sWIG80 11687.91 +0.27%
  • mWIG40 4109.80 +0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:08

Dostosuj

Ponad 13 mld euro na europejski transport. Polska dostanie duży kawałek tortu

Ponad 13 mld euro na europejski transport. Polska dostanie duży kawałek tortu
Foto: tvn24 Foto: Według ekspertów Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z największych beneficjentów tego etapu realizacji programu Łącząc Europę

Blisko 13,1 mld euro trafi w najbliższych latach na rozbudowę sieci transportowej w UE. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła pierwszą listę projektów, finansowanych z funduszu Łącząc Europę. Polska jest wśród największych beneficjentów programu.

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc poinformowała, że na liście znalazło się 276 projektów, które wybrano z około 700 zgłoszonych. - To największy plan inwestycyjny UE w dziedzinie transportu. Projekty, które wybraliśmy będą służyć zarówno obywatelom, jak i firmom, dzięki poprawie infrastruktury i eliminacji wąskich gardeł transportowych - powiedziała Bulc.

PKB w górę

Według niej wdrożenie planów transeuropejskich sieci transportowych TEN-T może wygenerować 10 mln miejsc pracy oraz zwiększyć wzrost PKB Unii o 1,8 proc. do 2030 roku.

Projekty, które wybrano, wpisują się w rozwój europejskich korytarzy transportowych. Unijne finansowanie otrzymają m.in. inwestycje związane z inicjatywą Rail Baltica, czyli linią kolejową, która ma połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.

Co wybudują?

Według ekspertów Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z największych beneficjentów tego etapu realizacji programu Łącząc Europę. Priorytetem będą inwestycje kolejowe, na które trafić ma do około 1,5 mld unijnych środków. Finansowane będą m.in. prace na linii kolejowej E75, będącej częścią Rail Baltica (ok. 185,9 mln euro), a także na linii E59 na odcinkach między Wrocławiem a Poznaniem (ok. 284 mln euro) i Poznaniem a Szczecinem-Dąbie (ok. 437 mln euro) oraz na E20 między Warszawą a Poznaniem (ok. 461 mln euro).

Blisko 414 mln euro z unijnych środków trafić ma na budowę drogi ekspresowej S61 między Ostrowią Mazowiecką a przejściem granicznym w Budzisku; droga ta jest częścią korytarza Via Baltica. W ramach programu Łącząc Europę sfinansowane zostaną też projekty dotyczące transportu gazu skroplonego LNG. KE zaznacza, że nie będą to jednak rurociągi.

Pięć lat na inwestycje

Unijne dofinansowanie projektów z programu Łącząc Europę to od 20 proc. do 80 proc. wartości inwestycji. Lista wybranych projektów musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i kraje unijne, co ma nastąpić do 10 lipca. Jesienią rozpoczną się negocjacje umów z wnioskodawcami. Inwestycje mają być realizowane do 2020 r.

Bulc zapowiedziała, że jesienią KE ogłosi kolejne wezwanie do zgłaszania projektów w ramach programu Łącząc Europę, a do dyspozycji będzie kwota 7 mld euro.

Na cały program przewidziano w unijnym budżecie na lata 2014-2020 w sumie 24,05 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Chodzi o to aby Niemiecka gospodarka mogła dalej się rozwijać wykorzystując Polską infrastrukturę... bo tylko to nam zostało.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
enigma x
W programie powinny się też znaleźć dokończenie autostrad A-1, A-2 i A-4, drogi ekspresowej S-5 (Wrocław-Grudziądz) i droga S-10 (Warszawa - Szczecin), a z dróg kolejowych - drugi tor łączący Słupsk z Gdańskiem.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane