• rozwiń

Temat: Grecja

MFW zawiesza pomoc dla Grecji. To zaszkodzi stabilności finansowej Aten?

MFW zawiesza pomoc dla Grecji. To zaszkodzi stabilności finansowej Aten?
Foto: commons.wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0)/ RyansWorld Foto: Ateny niedawno sugerowały, że chcą wcześniej zrezygnować z programu pomocowego MFW

Rozmowy o kolejnej transzy pomocy dla Grecji są zawieszone w oczekiwaniu na wyłonienie nowego rządu tego kraju po wyborach zapowiedzianych na koniec stycznia - poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Według MFW zawieszenie rozmów nie narazi stabilności finansowej Grecji, która powróciła na ścieżkę wzrostu po sześciu latach głębokiej recesji.

Ile pieniędzy?

W krótkim komunikacie rzecznik MFW Gerry Rice oświadczył, że Grecja "nie stoi obecnie w obliczu pilnych potrzeb finansowych", sugerując, że w państwowej kasie znajduje się dość pieniędzy, by kraj mógł funkcjonować i wypełnić swoje zobowiązania.

Grecki parlament nie zdołał w poniedziałek wybrać - w trzeciej i ostatniej próbie - nowego prezydenta. Kandydat rządu na szefa państwa, były komisarz UE Stawros Dimas, nie zdołał zapewnić sobie wymaganej większości.

Nowe wybory

Konsekwencją będą przedterminowe wybory parlamentarne, w których na zwycięstwo liczy lewicowa Syriza, domagająca się renegocjowania warunków, na jakich kraj został uratowany przed bankructwem przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i MFW.

Premier Antonis Samaras zapowiedział, że we wtorek wystąpi z wnioskiem o rozwiązanie parlamentu i rozpisanie wyborów na 25 stycznia.

Zrezygnują?

Pomoc finansowa dla Grecji udzielona przez partnerów ze strefy euro miała wygasnąć pod koniec 2014 roku, ale na początku grudnia informowano o jej przedłużeniu o dwa miesiące. Część pomocy pochodzącej z MFW może być teoretycznie wydawana do 2016 roku, ale Ateny niedawno sugerowały, że chcą wcześniej zrezygnować z programu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane