• rozwiń

Polki pracują w "niegodnych warunkach". Niemiecki polityk domaga się zmian

Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej Odtwórz: Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej
Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej "Źródło: TVN24 BiS"

Niemiecki polityk z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec domaga się poprawy warunków pracy Polek, które opiekują się osobami niedołężnymi w Niemczech. Markus Meckel apeluje w tej sprawie do władz, jednocześnie widząc w tym szansę na lepsze relacje z naszym krajem.

Polityk SPD mówił o tym w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung". Jak wskazywał, osobami niedołężnymi opiekuje się coraz więcej obcokrajowców, przede wszystkim z Polski.

- Dla tych ludzi przyjazd do Niemiec i zarabianie pieniędzy w czasami niegodnych warunkach jest pomimo wszystko atrakcyjne, ponieważ zarabiają więcej niż w Polsce, co pozwala im wyżywić rodzinę - ocenił w rozmowie z gazetą Meckel, ostatni minister spraw zagranicznych NRD przed zjednoczeniem Niemiec.

Jak jednak podkreślił,

Niemcy muszą poprawić sytuację prawną tych kobiet. Dodał, że odpowiednie działania powinny też podjąć instytucje kościelne zatrudniające Polki w systemie opieki domowej.

Ilu pracowników?

Jak podało Deutsche Welle, w 2017 roku w szpitalach i placówkach opiekuńczych pracowało 128 tysięcy pielęgniarek, pielęgniarzy oraz opiekunek i opiekunów z zagranicy, którzy zostali objęci niemieckim systemem świadczeń społecznych.

Dla porównania w 2013 roku było ich 74 tysiące.

Dodatkowo na koniec ubiegłego roku zatrudnionych było 6 tysięcy osób pracujących w wymiarze minimalnym. Zastrzeżono jednak, że w rzeczywistości ich liczba może być wyższa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane