• rozwiń

Polskie jaja z salmonellą trafiły do restauracji. Alarm w wielu krajach

Polskie jaja z salmonellą trafiły do restauracji. Alarm w wielu krajach
Foto: Shutterstock Foto: Polskie jajka zakażone bakterią salmonelli enteritidis wykryły władze holenderskie

Do setek restauracji w Belgii trafiły polskie jajka zakażone salmonellą – zaalarmowały w czwartek wieczorem belgijskie media, powołując się na informacje federalnej agencji ds. bezpieczeństwa żywności. Jajka mogły trafić do krajów skandynawskich, W. Brytanii, a także na rynek belgijski i w Luksemburgu.

Belgijskie służby sanitarne zostały poinformowane o zagrożeniu przez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach – (RASFF) nadzorowany przez Komisję Europejską.

Jak podaje na swojej stronie internetowej dziennik "Le Soir" to, że polskie jajka są zakażone bakterią salmonelli enteritidis wykryły władze holenderskie.

Z Holandii polskie jaja trafiły do setek restauracji w Belgii. Teraz służby sanitarne usiłują się skontaktować z restauratorami do których trafiła niebezpieczna żywność.

Poważne zagrożenie

Holenderska agencja ds. kontroli jakości żywności podała informację o zagrożeniu za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Zagrożenie uznano za poważne.

Firmy zajmujące się dystrybucją zakażonych salmonellą jajek znajdują się w Holandii, w Belgii i we Francji – wynika z informacji zamieszczonej w notyfikacji zagrożenia na RASFF Portal.

W ocenie Komisji Europejskiej, która nadzoruje RASFF, dostawa jaj z Polski (oznakowana 12 października) mogła trafić do krajów skandynawskich, Beneluksu, a nawet Wielkiej Brytanii.

Służby sanitarne w tych krajach usiłują się skontaktować z dystrybutorami, restauracjami i sklepami, do których trafiła niebezpieczna dla zdrowia żywność.

Unijny alarm

W czwartek na portalu RASFF pojawiło się 20 powiadomień zgłoszonych przez kraje UE, które umieszczono w kategorii "alarmowe". Wśród nich: notyfikacja Litwy o wykryciu salmonelli w mrożonej wieprzowinie z Niemiec czy Wielkiej Brytanii o podatności butelek z jabłecznikiem ze Szwecji na łatwe rozbicie.

Przyczyną największej liczby powiadomień do RASFF zgłaszanych przez Polskę było - jak dotąd - występowanie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii salmonelli w żywności napływającej do Polski. Chodzi przede wszystkim o importowane mięso drobiowe i produkty pochodny, a także zioła, przyprawy, nasiona sezamu.

Ostrzeżenie w systemie

System wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), którego początki sięgają 1979 r., powstał w obecnej formie w 2002 r. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego. W 2011 r. Komisja Europejska unowocześniła system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt na portalu RASFF

Podstawą do podejmowania wszelkich działań i decyzji w ramach systemu RASFF jest prawodawstwo dotyczące żywności, pasz oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a także naukowa ocena ryzyka związanego ze spożyciem niebezpiecznej żywności i pasz.

Powiadomienia zgłaszane do RASFF dzielą się na alarmowe, gdy niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań, informacyjne, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia oraz powiadomienia o odrzuceniu na granicy, co oznacza zarazem, że produkt nie wszedł na rynek danego kraju.

Informacja o wykryciu salmonelli w polskich jajkach miała charakter alarmowy, ponieważ stanowiąca zagrożenie żywność trafiła już do dystrybucji.

Marnujemy mnóstwo jedzenia. Pomysł na wykorzystanie mają „jadłodzielnie” i banki żywności:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Demetrios
dlaczego w Polsce nic się o tym nie mówi, przecież na nasz rynek też mogły trafić takie jajka
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
faceroll
Bo takie produkty trzeba byłoby zniszczyć, a potem z publicznej kasy pomoc rolnikom w związku ze stratami jakie ponieśli.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane