• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska na Expo w Kazachstanie. Tak ma wyglądać nasz pawilon

Polski pawilon na Expo w Kazachstanie Odtwórz: Polski pawilon na Expo w Kazachstanie
Polski pawilon na Expo w Kazachstanie "Źródło: expo.gov.pl"

"Poland: creative people, smart energy" - pod taki hasłem w Kazachstanie zaprezentuje się Polska. Nasz pawilon na Expo zostanie oddany za kilka dni. Zobacz, jak będzie wyglądał.

Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 potrwa od 10 czerwca do 10 września w stolicy Kazachstanu. Wystawa odbywa się pod hasłem "Energia przyszłości".

Polska zaprezentuje się pod hasłem "Poland: creative people, smart energy". Oprócz rozwiązań dla energetyki, w tym nowoczesnego, czystego spalania węgla, zamierza też pokazać, jak wykorzystać lasy do redukcji emisji dwutlenku węgla, a także promować kandydaturę Łodzi, jako gospodarza Expo w 2022 roku.- To już ostatnie chwile przed rozpoczęciem wystawy, która rozpoczyna się 10 czerwca i trwać będzie do 10 września. Przed otwarciem wystawy ma miejsce okres prób technicznych. Zgodnie z założonym wcześniej planem prace nad polskim pawilonem zakończone będą do 26 maja, czyli do końca tego tygodnia. Pokażemy w nim nasze osiągnięcia w zakresie wykorzystania tradycyjnych i alternatywnych źródeł energii - powiedział Stefański.

Targi w kazachstańskiej stolicy zajmą 25 ha. Organizatorzy spodziewają się 5 mln zwiedzających, głównie z Kazachstanu, Chin, Rosji, oraz innych krajów, w tym Unii Europejskiej.

- Zwiedzający nasz pawilon, odwiedzi strefę technologii, gdzie między innymi pokażemy nasze nowoczesne, czyste technologie przeróbki węgla, zapozna się z naszymi osiągnięciami w zakresie zalesiania kraju, bo jest to efektywny i bardzo ciekawy sposób zwalczania skutków emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto pozna też ofertę turystyczną i osiągnięcia poszczególnych polskich województw. A rodziny z dziećmi będą miały możliwości odpocząć w strefie odpoczynku - powiedział.

Co Polska pokaże na Expo?

Jak dodał, na pierwszym piętrze naszego pawilonu zostanie otworzona restauracja. "To będzie pierwsza polska restauracja na terenie Kazachstanu. Jej scenografia pokaże osiągnięcia w zakresie rewitalizacji Łodzi, ponieważ jednym z głównych celów naszej obecności na Expo będzie promocja kandydatury Polski do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi" - powiedział.

Przez 93 dni trwania wystawy - w restauracji codziennie będzie serwowane zróżnicowane menu, będzie można zjeść m.in. polski pierogi.


Jak przekazał, poza pawilonem, Politechnika Warszawska będzie prezentowała swój nowatorski system optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych. "Będzie to w specjalnym pawilonie dobrych praktyk energetycznych. Pokazanych tam będzie około 20 wiodących technologii z całego świata. Te technologie wybrało międzynarodowe jury, spośród kilkunastu polskich zgłoszeń, ten jeden został zaakceptowany" - powiedział.

Stefański podkreślił, że jednym z głównych celów naszej obecności na Expo jest zacieśnienie więzów gospodarczych z Kazachstanem, ale też z całym regionem Azji Centralnej. - Innym celem jest też zacieśnienie więzów z naszą diasporą, która mieszka w Kazachstanie - dodał.

Zalesienie, rewitalizacja i czyste technologie węglowe

Stefański powiedział, że budżet naszego przedsięwzięcia, który obejmuje przygotowanie do wystawy, samą wystawę plus szereg towarzyszących Expo wydarzeń to około 22 mln zł.

Za udział Polski w Expo 2017 odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Podstawą przygotowań, koordynowanych przez działające w ramach PARP Biuro Komisarza, jest Koncepcja programowa udziału Polski w Astana EXPO 2017, którą 6 grudnia 2016 r. przyjął rząd.

Polska dysponuje ok. 400 m kw. powierzchni, w ramach której będzie dwukondygnacyjna ekspozycja o powierzchni ponad 700 m kw. Dodatkowo, na piętrze pawilonu oprócz polskiej restauracji będzie zlokalizowana m. in. sala konferencyjna.

Trzy główne wątki, które będą przeplatały się w polskiej ekspozycji to: rewitalizacja, zalesianie oraz czyste technologie węglowe.

Resort rozwoju podkreśla, że udział Polski w wystawie "to szansa na długofalową promocję wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego, ale jednocześnie umiejętnie czerpiącego ze swej tradycji".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane