• rozwiń

Temat: Iran

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"
Foto: Bartłomiej Zborowski/PAP Foto: Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

- Porozumienie Iranu ze społecznością międzynarodową w sprawie programu jądrowego tworzy zupełnie nowe warunki (...) do współpracy. Będziemy więc uruchamiać program Go Iran - powiedział Piechociński na środowej konferencji prasowej.

Wpływ na rynek energetyczny?

Dodał, że jest to kraj z dużym popytem i może być ważnym partnerem gospodarczym Polski. - To kraj, który importuje 85 proc. żywności, kraj, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - powiedział. Wśród możliwych obszarów współpracy wymienił także poszukiwania geologiczne i eksploatację surowców.

- To potencjalnie wielki partner. W tej nowej rzeczywistości może być parterem stabilnym, z którym realizuje się bardzo dobre, obopólne interesy - powiedział.

Wicepremier dodał, że nie spodziewa się, by porozumienie z Iranem miało duży wpływ na rynek ropy i gazu. - Zwracam uwagę, że jest w tej chwili na rynku nadpodaż w stosunku do potrzeb - zaznaczył.

Porozumienie ws. programu nuklearnego

We wtorek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano poinformował, że ONZ-owska agencja podpisała mapę drogową z Iranem dotyczącą jego programu nuklearnego. Dokument ma pomóc w rozwiązaniu wszystkich dotychczasowych kwestii spornych.

MAEA i Teheran uzgodniły, że wszelkie kwestie sporne dotyczące irańskiego programu nuklearnego zostaną wyjaśnione do końca 2015 roku. Strony mają także podpisać oddzielne porozumienie dotyczące dostępu ONZ-owskich inspektorów do irańskiej bazy wojskowej Parczin niedaleko stolicy. Zachód obawia się, że prowadzone są tam testy mające związek z bronią nuklearną.

Po latach impasu Iran i MAEA porozumiały się w listopadzie 2013 roku, że będzie dochodzenie w sprawie programu nuklearnego Teheranu, który Zachód podejrzewa o prowadzenie badań nad bronią jądrową. Ocena stopnia słuszności tych podejrzeń należy do MAEA. Teheran utrzymuje, że program nuklearny ma charakter pokojowy, i zapewnia, że współpracuje z MAEA w sprawie wyjaśnienia wątpliwości w tej sprawie. MAEA podejrzewa, że Teheran przynajmniej do 2003 r. prowadził badania mające na celu budowę bomby atomowej. Agencja chce uzyskać dostęp do naukowców, którzy mieli brać udział w tych pracach, a także do dokumentów i miejsc, w których miały toczyć się badania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Oby nie skończyło się na iranizacji Polski made in PiS plus prawicowe wtręty...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane