• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56748.57 +0.18%
  • sWIG80 11442.13 -0.31%
  • mWIG40 3617.93 +0.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Polska będzie współpracować ws. dostaw energii elektrycznej

Polska będzie współpracować ws. dostaw energii elektrycznej
Foto: pixabay.com Foto: Polska będzie współpracować ws. dostaw energii elektrycznej

13 europejskich państw, w tym Polska, podpisało w poniedziałek deklarację polityczną w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w ramach europejskiego rynku wewnętrznego - poinformowały unijne służby prasowe.

Deklaracja została podpisana przez Polskę oraz Niemcy, Danię, Czechy, Austrię, Francję, Luksemburg, Belgię, Holandię, Włochy, Szwecję, a także nienależące do UE, Szwajcarię i Norwegię.

Lepsza koordynacja

"Deklaracja określa zobowiązania polityczne do lepszej koordynacji polityki energetycznej poszczególnych państw, z uwzględnieniem bezpieczeństwa dostaw; bardziej efektywnego wykorzystywania istniejących sieci elektroenergetycznych oraz zwiększania integracji energii odnawialnej na rynkach krajowych" - napisano w komunikacie KE.

Z tekstu deklaracji wynika, że współpracujące państwa zamierzają m.in. brać pod uwagę transgraniczne efekty podejmowanych działań w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii, sprzyjać powstawaniu jednego rynku i wzrostowi transgranicznego handlu elektrycznością, a także popierać rozbudowę sieci krajowych i interkonektorów tam, gdzie powstają zatory.

KE informuje, że opracowuje propozycje dotyczące zmian struktury rynku energii elektrycznej, które mają zostać opublikowane w 2016 roku.

Region bez izolacji

Również w poniedziałek Komisja Europejska i państwa regionu Morza Bałtyckiego podpisały protokół ustaleń dotyczący modernizacji i wzmocnienia planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich.

"Dążąc do zakończenia izolacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego oraz zintegrowania go w pełni z rynkami energii w UE, państwa rozszerzają zakres planu działań w sprawie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich, dodając do obecnych obszarów współpracy – wewnętrznego rynku energii, połączeń międzysystemowych i wytwarzania energii – nowe obszary, takie jak efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i bezpieczeństwo dostaw" - napisano w komunikacie KE.

Protokół został podpisany przez Estonię, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę, Szwecję i Norwegię. Dania ma go podpisać w późniejszym terminie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane