• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polacy w Wlk. Brytanii narażeni na dyskryminację. Uważaj na te formy zatrudnienia

Polacy w Wlk. Brytanii narażeni na dyskryminację. Uważaj na te formy zatrudnienia
Foto: Shutterstock Foto: 8 proc. Polaków pracujących w Wlk. Brytanii należy do związków zawodowych

Do związków zawodowych w Wlk. Brytanii należy 8 proc. pracujących tam Polaków i 25 proc. ogółu pracowników - wynika z dostępnych danych. Polacy często nie znają dobrze angielskiego, ani swoich praw pracowniczych, ale ta sytuacja poprawia się - mówi PAP dr Roch Dunin-Wąsowicz z LSE. Eksperci wskazują też na te formy zatrudnienia, które sprzyjają wykorzystywaniu pracowników.

Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych w rozmowie z PAP przywołała badania, z których wynika, że do związków zawodowych w Wielkiej Brytanii należy 8 proc. pracujących tam Polaków. - Tyle właśnie wynosi uzwiązkowienie Polaków w Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o uczestnictwo w związkach zawodowych w przypadku wszystkich pracowników w Wielkiej Brytanii, to jest to 25 proc., czyli zdecydowanie więcej - powiedziała.

Ryzykowna agencja i samozatrudnienie

Dr Roch Dunin-Wąsowicz z London School of Economics podkreśla, że Polacy pracujący na Wyspach często nie znają swoich praw. - Często nie znają też dobrze języka. Ale sytuacja w skali makro się poprawia - dodaje. Jak mówi, więcej Polaków zaczyna lepiej mówić po angielsku i znają więcej swoich praw.

Ekspert tłumaczy, że na dyskryminację czy wykorzystywanie bardziej narażeni są pracownicy agencyjni - zatrudniani nie przez przedsiębiorstwo, w którym pracują, a przez agencje pracy tymczasowej.

Dr Michał Garapich z Roehampton University podkreśla natomiast, że wielu Polaków w Wlk. Brytanii pracuje w ramach samozatrudnienia.

- To ludzie, którzy są swoimi własnymi szefami, tutaj są zdani trochę na takie dzikie prawa kapitalizmu - dodaje. Podkreśla, że jeśli zleceniodawca ich oszuka, nie zapłaci, to dochodząc swoich praw samodzielnie, ponoszą m.in. koszty prawne.

Wielka Brytania: u bukmacherów prawie wszyscy obstawiają, że zostanie w UE. Kwestia imigrantów rozgrzewa debatę:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bolge
Tak jak u nas na dyskryminacje narażeni Ukraińcy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane