• rozwiń
  • WIG20 2144.79 -0.70%
  • WIG30 2427.30 -0.65%
  • WIG 56587.94 -0.54%
  • sWIG80 11466.97 +0.18%
  • mWIG40 3601.76 -0.76%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:25

Dostosuj

Temat: Niemcy

Polacy znaleźli alternatywę po brexicie. Boom na naukę języka niemieckiego

"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki Odtwórz: "Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki
"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Goerlitz, Budziszyn, czy Drezno - to tylko niektóre niemieckie miasta, w których pracę znalazło tysiące Polaków. Jak pisze Deutsche Welle, alternatywą dla Wielkiej Brytanii coraz częściej są Niemcy. W efekcie lawinowo rośnie zainteresowanie językiem naszego sąsiada zza Odry.

W artykule przytoczono wyniki badań Instytutu Goethego zgodnie z którymi w 2016 roku języka niemieckiego uczyło się ponad 2,3 mln Polaków. Zainteresowanie certyfikatami na przestrzeni 12 miesięcy jednak jeszcze wzrosło, co potwierdzają także szkoły językowe między innymi z Katowic i ze Zgorzelca.

Według Deutsche Welle przyczyniły się do tego przede wszystkim względy zawodowe i zbliżający się brexit.

Jak czytamy, niemieckiego w katowickiej szkole uczą się przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i opiekunki osób starszych. Nie brakuje też fachowców - głównie ślusarzy, mechaników, monterów, cieśli szalunkowych czy programistów maszyn. Polacy dobrze orientują się w aktualnej sytuacji na niemieckim rynku pracy, na którym permanentnie brakuje wykwalifikowanej siły roboczej.

Pracownicy z Polski

Deutsche Welle podaje przykłady Polaków, którzy już teraz przeprowadzili się do przygranicznego Goerlitz w Saksonii. Za Odrą znaleźli oni pracę jako informatycy, fryzjerzy, a także pielęgniarki.

Według danych Saksońskiego Urzędu Pracy w całym landzie zatrudnionych jest obecnie 13,3 tys. naszych rodaków. Duża część (4,9 tys.) pracuje w pobliżu granicy w powiatach Goerlitz i Budziszyn. Około 1,8 tys. znalazło pracę w Dreźnie.

Prawie jedna trzecia Polaków w Saksonii zatrudniana jest przez agencje pracy tymczasowej w transporcie, gospodarce magazynowej, w zakładach przemysłowych oraz w budownictwie. Jak dodano, do największych przedsiębiorstw na polsko-niemieckim pograniczu zatrudniających Polaków zaliczają się: producent butów Birkenstock w Goerlitz, fabryka mebli Maja-Moebel w Wittchenau, producent felg samochodowych Borbet z Kodersdorfu oraz producent systemów filtracyjnych ULT AG z Loebau.

Niektóre z tych firm, jak informuje w rozmowie z Deutsche Welle, Marion Seifert, wiceszefowa szkoły językowej w Goerlitz, zgłaszają polskich pracowników na intensywne kursy języka niemieckiego na poziomie podstawowym, by jak najszybciej opanowali język. Szkoła prowadzi aktualnie siedem kursów językowych dla pracowników firm przy pełnym obłożeniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane