• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Mieszczanie nie chcą podatku od spadków. Szwajcarzy głosowali też w sprawie in vitro i abonamentu

Mieszczanie nie chcą podatku od spadków. Szwajcarzy głosowali też w sprawie in vitro i abonamentu
Foto: Shurstock Foto: Szwajcarzy nie chcieli podatku od spadków

Jak oficjalnie podano, 71 proc. uczestników przeprowadzonego w niedzielę w Szwajcarii referendum wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu ogólnopaństwowego 20-procentowego podatku od spadków przekraczających wartość 2 mln franków.

Inicjatywa ta wyszła z kręgów socjaldemokracji i związków zawodowych. Przeciwstawiły się jej koła gospodarcze i partie mieszczańskie, twierdząc, że stworzyłoby to problemy zwłaszcza przy dziedziczeniu firm. Referendum potwierdziło jednocześnie wyłączną kompetencję poszczególnych kantonów w sprawach opodatkowania spadków i darowizn.Na terenie niemal całej Szwajcarii dziedziczenie przez bezpośrednich potomków jest wolne od podatku.

Stypendia oraz in vitro

W tym samym referendum blisko 62 proc. głosujących zgodziło się na to, by dopuszczalna liczba zarodków tworzonych drogą zapłodnienia in vitro została przy każdej takiej procedurze zwiększona z trzech do 12. Rozszerzono ponadto dostępność badań zarodków przed ich implantacją pod kątem wykrywania chorób genetycznych.

72,5 proc. uczestników referendum odrzuciło wprowadzenie w całej Szwajcarii jednolitych zasad udzielania stypendiów studenckich, natomiast minimalną większością 50,5 proc. głosów wsparto obowiązkowe opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez wszystkie gospodarstwa domowe. Abonament został jednocześnie zmniejszony z dotychczasowych 462 franków rocznie do 400 franków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane