• rozwiń

Pociąg magnetyczny sprzedany. Trafił do firmy wędliniarskiej

Pociąg magnetyczny sprzedany. Trafił do firmy wędliniarskiej
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/ Stahlkocher Foto: Transrapid.jpg

Eksperymentalny pociąg na poduszce magnetycznej Transrapid, który do 2011 r. kursował po testowym torze koło Meppen w Dolnej Saksonii w Niemczech, sprzedano na licytacji firmie wędliniarskiej Kemper, należącej do rodziny wynalazcy - poinformowano w poniedziałek.

Według organizującego licytację państwowego Federalnego Przedsiębiorstwa Utylizacji (VEBEG) nabywca pokonał konkurentów, deklarując zapłacenie nieco ponad 200 tys. euro.

Trafi do muzeum

Pociąg trafi do firmowego muzeum w Notrup koło Osnabrueck w Dolnej Saksonii. Hermann Kemper, syn założyciela rodzinnej spółki, opatentował wynalazek pociągu na poduszce magnetycznej w 1934 roku.

Rozwijający prędkość 500 km/h Transrapid nie znalazł w Niemczech zastosowania komercyjnego, ale od roku 2004 jest regularnie eksploatowany na 30-kilometrowej linii w Szanghaju w Chinach.

Wypadek z ludzkim błędem w tle

22 września 2006 roku na dolnosaksońskim torze doszło do spowodowanego ludzkim błędem wypadku, w którym zginęły 23 osoby. Pięć lat później tamtejsze jazdy próbne definitywnie wstrzymano. Od tego czasu ciągną się spory między innymi o to, kto ma ponieść koszty rozbiórki zbudowanego na betonowych podporach 32-kilometrowego toru.

Zobacz: Wraca wielki projekt. Pociągi pojadą nawet 350 km/h? (Film z 1.09.2016)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane