• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Jednorazówki mają zniknąć. Jest porozumienie

Co oznaczają symbole na plastiku? Odtwórz: Co oznaczają symbole na plastiku?
Co oznaczają symbole na plastiku? "Źródło: TVN24 BiS"

Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich porozumieli się w środę w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć liczbę plastikowych śmieci trafiających do mórz. W Unii Europejskiej zakazane będą między innymi plastikowe talerze, słomki, czy patyczki higieniczne.

Komisja Europejska, która w maju zaproponowała projekt w tej sprawie, wzięła na celownik 10 produktów jednorazowego użytku, jak również zagubione i porzucane narzędzia połowowe. Była to konsekwencja alarmującego wzrostu ilości szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Łącznie stanowią one 70 procent wszystkich odpadów morskich.

- Gdy mamy taką sytuację, że w jednym roku możesz przynieść rybę do domu w reklamówce, a w następnym reklamówkę w rybie, to musimy pracować ciężko i szybko. Dlatego cieszę się z porozumienia zawartego dziś pomiędzy Parlamentem i Radą. Zrobiliśmy wielki krok w kierunku zmniejszania ilości jednorazowych plastików w naszej gospodarce, naszych oceanach i ostatecznie w naszych organizmach - oświadczył w środę unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella.

Plastikowe produkty z zakazem

Eksperci wskazują, że części plastikowych odpadów przedostają się do płuc i trafiają na stoły przez to, że mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności.

Nowe przepisy wprowadzą zakaz stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach; w przypadku gdy istnieją dla nich łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostaną objęte zakazem wprowadzania do obrotu.

Zakaz obejmie plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, kubki do napojów i pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oxodegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik).

Jeśli chodzi o inne produkty nacisk został położony na ograniczanie ich stosowania przez wyznaczenie krajowych celów redukcji konsumpcji. Przykładowo od 2025 roku kraje członkowskie UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25 procent butelek plastikowych (PET). W 2030 roku recyklingowi ma być poddanych minimum 30 procent wszystkich butelek plastikowych.

Nowe etykiety

W zmniejszeniu liczby plastikowych śmieci mają pomóc też odpowiednie wymagania dotyczące projektowania i etykietowania. Na opakowaniach chusteczek nawilżonych do higieny osobistej będą musiały być oznaczenia, które poinformują konsumentów o obecności plastiku w produkcie i szkodliwości dla środowiska, jeśli zostanie on wyrzucony gdzie indziej niż do kosza.

Producenci filtrów tytoniowych, które zawierają plastik, będą musieli pokrywać koszty publicznych systemów zbierania niedopałków, a także odpowiedniej infrastruktury. Chodzi np. o pojemniki na odpady w popularnych miejscach dla palaczy. Filtry do produktów tytoniowych zawierające plastik są drugim najbardziej zaśmiecającym jednorazowym produktem z tworzyw sztucznych w UE.

Unijni legislatorzy uznali, że takie restrykcje spowodują rozwój alternatywnych produktów, które zastąpią zawierające plastik filtry. Na paczkach papierosów i innych produktach tytoniowych z filtrami będą musiały pojawić się też specjalne oznaczenia. Poinformują one konsumentów o obecności plastiku i szkodach dla środowiska, jeśli niedopałek trafi do innego miejsca niż kosz na śmieci.

Co dalej?

KE przekonuje, że nowa dyrektywa w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku będzie najambitniejszym instrumentem prawnym na poziomie światowym dotyczącym odpadów morskich.

- Zwalczanie problemu tworzyw sztucznych jest koniecznością. Jednocześnie pojawiają się nowe możliwości w zakresie innowacji, konkurencyjności i tworzenia miejsc pracy (...). Dzięki porozumieniu osiągniętemu dzisiaj pokazujemy, że Europa dokonuje inteligentnego wyboru ekonomicznego i środowiskowego i dąży do stworzenia nowej, prawdziwie obiegowej gospodarki w zakresie tworzyw sztucznych - zaznaczył Jyrki Katainen, wiceszef KE ds. wzrostu, miejsc pracy, inwestycji i konkurencyjności.

Porozumienie wypracowane przez negocjatorów musi zostać jeszcze poparte przez unijnych ambasadorów. Jeśli się tak stanie, wówczas zostanie ono przedstawione do ostatecznego przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Aigiler_
W końcu! Teraz czekam na zakazy dot.opakowań np. pakowania pierdoły za 5 zł w wielki gruby blister z kilkoma nalepkami i instrukcją we wszystkich językach świata za wyjątkiem polskiego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotrekwdxm
Kiedys w tym dziwnym kraju była ustawa o ochronie jezyka . Obecnie unia zniszczyła wszystko co normalne!!!! Zazdroszcze brytyjczykom pozbycia sie wrzodu!!!
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
W czym będzie dostarczane ciepłe jedzenie dla osób pracujących w terenie? W menażkach? Czy może trzeba palić ogniska ze śmieci, żeby odgrzać coś z domu?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lance Ortega
Istnieją już tworzywa alternatywne np. polimery kwasu mlekowego.
Chodzi tylko o to, że póki co plastiki były tańsze (bo masowo produkowane i masowo dostępne).
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kocyk44
Tylko ze ponad 90% plastiku w oceanach i morzach pochodzi z indii !!!!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Majkiel_999
OK, ktoś musi zacząć. Jak będziemy działać na zasadzie wyrzucam, bo oni też wyrzucają, to prędko tak zatrujemy planetę, że sami wyginiemy. Hindusi i Chińczycy też niebawem wezmą się za ekologię.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane