• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Groźny szkodnik niszczy uprawy w Afryce. Naukowcy biją na alarm

Groźny szkodnik niszczy uprawy w Afryce. Naukowcy biją na alarm
Foto: domena publiczna / Flickr Foto: Larwa afrykańskiej ćmy Spodoptera exempta jest niezwykle groźnym szkodnikiem

Plaga larw afrykańskiej ćmy (Spodoptera exempta) masowo niszczy uprawy w Afryce i rozprzestrzenia się na całym kontynencie. - To zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego - alarmują naukowcy.

Larwa afrykańskiej ćmy Spodoptera exempta jest niezwykle groźnym szkodnikiem. Żeruje on na wielu rodzajach uprawianych roślin, w tym m.in. na kukurydzy, pszenicy, prosie, trzcinie cukrowej.

Gąsienice szybko się rozmnażają, bo jedna samica może złożyć około tysiąca jaj, z których w ciągu 2-5 dni wylęgają się młode.

Zniszczone uprawy

W ostatnich tygodniach wiele państw afrykańskich, w tym m.in. Ghana, Mozambik, Namibia, RPA, Zambia, Malawi i Zimbabwe zmagają się z plagą, która masowo niszczy uprawy. Naukowcy Centre for Agriculture and Biosciences International (CABI) ostrzegają, że szybkie rozprzestrzenianie się szkodnika na całym kontynencie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego.

"Plaga larw zagraża afrykańskim rolnikom pozbawiając ich źródeł utrzymania. Potrzeba pilnych działań, aby zapobiec katastrofalnym stratom w uprawach" - ostrzega CABI.

Zagrożenie dla Europy?

Naukowcy wzywają do podjęcia pilnych działań, które doprowadzą do powstrzymania rozprzestrzeniania się szkodnika. Dodają też, że zaniechanie tego problemu może doprowadzić także do tego, że niebezpieczna larwa trafi do Azji i Europy. Gąsienice lub ich jaja mogą trafić na inne kontynenty np. w transporcie warzyw, czy owoców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane