• rozwiń

Europejska płaca minimalna. "El Pais": Komisja Europejska ustaliła wysokość

Minimalne wynagrodzenie 2020. Ile wynosi? Odtwórz: Minimalne wynagrodzenie 2020. Ile wynosi?
Minimalne wynagrodzenie 2020. Ile wynosi? "Źródło: tvn24"

Co najmniej 60 procent średniej płacy w państwach Unii Europejskiej - tyle ma wynosić tak zwana europejska płaca minimalna. To jeden z pomysłów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, o którym w środę napisał hiszpański dziennik "El Pais". Według tych obliczeń w Polsce miałoby ono wynosić 3138 zł brutto.

"El Pais" podał, że jeszcze w styczniu Komisja Europejska przedstawi państwom członkowskim projekt tak zwanej europejskiej płacy minimalnej. Komisja miałaby zobowiązać rządy wszystkich państw unijnych do zagwarantowania tej kwoty w krajowych przepisach.

"Już w tym tygodniu powinny ruszyć prace KE w sprawie europejskiej płacy minimalnej, jednej z kluczowych propozycji w nowym planie społecznym" - napisał madrycki dziennik.

Europejska płaca minimalna

Poziom europejskiej płacy minimalnej miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być mniejszy niż 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Dodatkowo - według "El Pais" - Komisja planuje utworzenie europejskiego ubezpieczenia społecznego.


"Celem tych propozycji jest konwergencja gospodarcza wśród członków UE, obniżenie zagrożenia w postaci dumpingu w zakresie płac na europejskim rynku pracy, a także ochrona przed ubóstwem 110 milionów zagrożonych nim Europejczyków" - stwierdziła gazeta.

Dziennik zwrócił uwagę na bardzo duże dysproporcje w wysokości płacy minimalnej pomiędzy krajami "starej UE" a państwami unijnymi w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Według europejskiej agencji Eurofound roczna minimalna płaca netto w krajach takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja nie przekracza (w przeliczeniu) 5000 euro, zaś w Bułgarii i Rumunii oscyluje na poziomie 3000 euro. Z kolei w Niemczech, Francji i Włoszech przekracza 13 tys. euro, a w Hiszpanii 11 tys. euro" - odnotował "El Pais".

Gazeta uważa, że nowy plan KE jest korzystny dla państw "starej Unii", naciskających na Brukselę "w kwestii zwalczania dumpingu płacowego poprzez zaostrzenie przepisów dotyczących pracowników delegowanych, np. w transporcie".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane