• rozwiń

Rozwój amerykańskiej gospodarki mocno zwolnił

Rozwój amerykańskiej gospodarki mocno zwolnił
Foto: Shutterstock Foto: Słabszy wzrost gospodarczy USA wynika z niskich cen paliw, umocnienia się dolara, spadku inwestycji i eksportu

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale 2016 r. wzrósł o 1,9 proc. w ujęciu rocznym kwartał do kwartału (kdk) - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. To mniej, niż spodziewali się ekonomiści. Ale inne dane sugerują, że spowolnienie może mieć charakter przejściowy.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,2 proc. w ujęciu rocznym kdk. W trzecim kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,5 proc. w ujęciu rocznym kdk.

W efekcie w całym ubiegłym roku amerykańska gospodarka urosła o 1,6 proc. co stanowi najsłabszy wynik od 2011 roku - podał Reuters. 

Wzrost gospodarczy USA

Jak informuje agencja, słabszy wzrost gospodarczy wynika z niskich cen paliw, umocnienia się dolara, zmniejszenia się zysków przedsiębiorców i mocnego spadku eksportu, m.in. soi. Ale z drugiej strony silna była konsumpcja wewnętrzna, co może oznaczać, że spowolnienie jest tymczasowe. Zwłaszcza, że dobre dane płynące z rynku pracy - spadek bezrobocia i podwyżki pensji - zapowiadają dobry okres w gospodarce - przypomina Reuters.

Preferowana przez Fed miara inflacji, tzw. bazowy deflator PCE, wzrósł w czwartym kwartale w ujęciu rocznym o 1,3 proc., wobec wzrostu w trzecim kwartale o 1,7 proc. Dane to są zgodne z oczekiwaniami.

 

Mur oddzieli USA od Meksyku. Trump podpisał dekret:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane