• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Gospodarka Chin rośnie. "Spowolnienie w nadchodzących miesiącach"

Chińczycy będa jeździć jeszcze szybckiej. Zwiększają limity prędkości Odtwórz: Chińczycy będa jeździć jeszcze szybckiej. Zwiększają limity prędkości
Chińczycy będa jeździć jeszcze szybckiej. Zwiększają limity prędkości "Źródło: TVN24 BiS"

6,8 proc. - o tyle wzrósł w trzecim kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Chin - podało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

W trzecim kwartale PKB Chin wzrósł o 6,8 proc. w ujęciu rocznym i o 1,7 proc. w porównaniu z drugim kwartałem. Wzrost, mimo że o 0,1 proc. mniejszy niż oczekiwali analitycy, jest nada wyższy od szacunków na cały rok 2017, które mówią o wzroście na poziomie 6,5 proc. 

Będzie spowolnienie?

Zdaniem analityków druga największa gospodarka świata próbuje opanować zadłużenie i bańkę na rynku nieruchomości bez szkody dla wzrostu gospodarczego, ale wysiłki te mogą mieć negatywny wpływ na PKB w niektórych częściach kraju.

- Mniejsze wsparcie dla polityki fiskalnej oraz wolniejszy wzrost liczby kredytów powinny spowodować spowolnienie w nadchodzących miesiącach - uważa Julian Evans-Pritchard, ekonomista Capital Economics.

Co dalej?

Od czasu globalnego kryzysu finansowego tempo wzrostu gospodarczego w Chinach zwolniło z poziomu około 10 proc. rocznie do poziomu 6,7 proc. w ubiegłym roku.

Zdania analityków co do przyszłości wzrostu są podzielone. Do bardziej optymistycznych należy m.in. prezes banku centralnego Chin, który poinformował, że w drugiej połowie tego roku chińska gospodarka może przyśpieszyć do 7 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane