• rozwiń
  • WIG20 2192.08 +0.58%
  • WIG30 2485.00 +0.56%
  • WIG 57944.91 +0.57%
  • sWIG80 11587.73 -0.01%
  • mWIG40 3738.89 +0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:02

Dostosuj

Piloci Lufthansy zakończyli strajk. Ale protesty wrócą w święta?

Strajk w Lufthansie Odtwórz: Strajk w Lufthansie
Foto: PAP/EPA/ PAUL ZINKEN | Video: TVN24 BiS Foto: Na razie nie ma informacji o kolejnej akcji strajkowe | Video: Strajk w Lufthansie

Czterodniowy strajk pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa zakończył się o północy z soboty na niedzielę. Związkowcy nie wykluczają kolejnych strajków w walce o zachowanie przywilejów emerytalnych i zapowiadają, że mogą one objąć okres wielkanocny.

Na razie nie ma informacji o kolejnej akcji strajkowej. Jak oświadczyła ekspert związku zawodowego pilotów Cockpit do spraw płacowych Ilona Ritter, o ewentualnych dalszych strajkach związek będzie informować jak dotąd z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Program oszczędnościowy

Jednak przerwa w strajkach może zakończyć się już w poniedziałek - pisze agencja dpa. Rzecznik Cockpitu w sobotę powiedział, że w sytuacji, gdy w sporze związku z Lufthansą nie odnotowano postępów, związkowcy chcą "w dalszym ciągu wywierać nacisk" i kolejny protest może przeciągnąć się na okres Wielkanocy.

Zakończona o północy akcja protestacyjna była dwunastym strajkiem w ciągu roku. W sobotę Lufthansa musiała odwołać 74 ze 160 zaplanowanych lotów długodystansowych; ucierpiało ok. 20 tys. pasażerów.

Dlaczego?

Cockpit uzasadnia akcję strajkową m.in. tym, że w prowadzonych w ostatnich dniach negocjacjach z pracodawcą nie osiągnięto żadnego postępu w spornej kwestii zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych.

Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Zarobki pilotów z największym stażem sięgają 250 tys. euro rocznie. Cockpit reprezentuje 5,4 tys. pilotów zatrudnionych w Lufthansie.

Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji, Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy rozbudowując m. in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane