• rozwiń

Waszyngton wznowił współpracę z Hawaną. Są już pierwsze efekty

Foto: PAP/EPA Foto: Stonegate Bank z siedzibą na Florydzie to pierwszy bank w USA, który podjął współpracę z kubański partnerem Banco Internacional de Comercio S.A.

Stonegate Bank z siedzibą na Florydzie to pierwszy bank w USA, który podjął współpracę z kubański partnerem Banco Internacional de Comercio S.A. - podał w środę Reuters. Agencja dodaje, że może być to dobry impuls do ożywienia wymiany handlowej między krajami.

Stonegate Bank został już wcześniej oficjalnym bankiem kubańskiego przedstawicielstwa w USA. Jego nowy partner, znany jako BISCA, ma podpisanych ponad 600 umów o współpracy z bankami na całym świecie i jest audytowany przez firmę Ernst & Young - poinformował Stonegate w wydanym w środę komunikacie.

Swobodny przepływ pieniędzy

- To następny krok ku normalizacji stosunków handlowych między USA i Kubą. Możliwość swobodnego przesyłania pieniędzy między naszymi krajami zwiększy obroty handlowe i przyniesie zyski amerykańskim firmom, które chcą prowadzić działalność na Kubie - powiedział prezes Stonegate David Seleski.

Embargo, jakim Stany Zjednoczone obłożyły Kubę, nadal obowiązuje, ale w pewnych obszarach restrykcje te zostały zniesione.

W styczniu prezydent Barack Obama pozwolił na ograniczone zaangażowanie na Kubie amerykańskich firm finansowych i telekomunikacyjnych, a także na zakupy produktów tych kubańskich eksporterów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Na razie jednak władze w Hawanie nie poinformowały, że wydadzą zezwolenie dla amerykańskich firm dotyczące działalności na Kubie; nie skomentowały też umowy między BISCA a Stonegate.

Nowe kontakty

Stany Zjednoczone i Kuba oficjalnie wznowiły stosunki dyplomatyczne po 54 latach przerwy. Porozumienie o przywróceniu pełnych relacji weszło w życie wraz z wybiciem północy z niedzieli na poniedziałek w Waszyngtonie i Hawanie.

Ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków dyplomatycznych, jest najbardziej konkretnym dowodem zbliżenia między USA a Kubą, od kiedy pod koniec ubiegłego roku prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w trwającej od ponad pół wieku polityce izolacji wyspy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane