• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

"Grexit byłby katastrofą"

Foto: PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI Foto: Moscovici przestrzegł przed ryzykiem, z jakim wiązałoby się ewentualne opuszczenie strefy euro przez Grecję

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Francuz Pierre Moscovici w wywiadzie dla niemieckiego „Spiegla” kategorycznie przestrzegł przed ryzykiem, z jakim wiązałoby się ewentualne opuszczenie strefy euro przez Grecję.

- W końcu wszyscy w Europie jesteśmy przecież chyba zgodni co do tego, że Grexit (wyjście Grecji z eurolandu) byłby katastrofą – dla greckiej gospodarki, ale także dla całej strefy euro – powiedział Moscovici. „Spiegel” relacjonuje jego wypowiedź w piątkowym wydaniu internetowym.

Komisarz podkreślił, że strefa euro „jest w końcu czymś więcej niż wspólną strefą kursu wymiennego – jest unią walutową”. - Jeśli któryś z krajów opuści tę unię, rynki natychmiast postawią pytanie, który kraj będzie następny, a to mogłoby być początkiem końca – ostrzegł.

Co zrobi Grecja?

20 lutego eurogrupa uzgodniła, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca. Władze greckie przedstawiły w następnych dniach wstępną listę reform, które zamierzają przeprowadzić. Do końca kwietnia lista ta ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Zielone światło dla wypłaty wsparcia muszą dać instytucje nazywane do niedawna trojką (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy). Dopiero w minioną środę rozpoczęły się w Brukseli rozmowy przedstawicieli Grecji i ekspertów tych instytucji na temat listy reform. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem otwarcie ocenił, że propozycje Grecji są niewystarczające.

Tymczasem Grecja znów znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej; jeszcze w marcu kraj ten musi uregulować zobowiązania na sumę 6,85 mld euro. Dlatego Ateny liczyły na wcześniejszą wypłatę przynajmniej części z 7,2 mld euro, które mają otrzymać w ramach przedłużonego programu pomocowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane