• rozwiń
  • WIG20 2333.67 +0.71%
  • WIG30 2684.90 +0.67%
  • WIG 60297.82 +0.74%
  • sWIG80 11702.09 +0.39%
  • mWIG40 4103.48 +0.70%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:53

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Likwidacja zmiany czasu w całej Unii Europejskiej? Szykują rezolucję

Kosiniak-Kamysz o zmianie czasu z letniego na zimowy Odtwórz: Kosiniak-Kamysz o zmianie czasu z letniego na zimowy
Kosiniak-Kamysz o zmianie czasu z letniego na zimowy "Źródło: tvn24"

Parlament Europejski będzie w przyszłym tygodniu głosował nad rezolucją wzywającą Komisję Europejską do nowelizacji dyrektywy w sprawie czasu letniego. Część europosłów chciałaby zrezygnowania ze zmiany czasu w całej Wspólnocie. Wynik głosowania nie jest jednak przesądzony, bo eurodeputowani są podzieleni.

O czasie letnim mówi unijna dyrektywa z 2001 roku, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.

Nie pierwszy raz

W Parlamencie Europejskim wnioski o zniesienie czasu letniego i zimowego pojawiają się co roku. Komisja Europejska, mimo przedstawianych w debacie na ten temat argumentów dotyczących zdrowia i rozregulowania zegara biologicznego, odmawia jednak zajęcia się tą sprawą. Przyjęcie rezolucji, choć nie jest ona wiążąca prawnie, byłoby mocnym sygnałem politycznym, by przemyśleć sprawę jeszcze raz.

Projekt rezolucji został już przyjęty przez komisję transportu europarlamentu. - To jest wezwanie do komisji, aby zrezygnować z dwukrotnej zmiany czasu w UE, oczywiście bez określania, czy to ma być czas letni i zimowy - powiedział zajmujący się tą sprawa w PE europoseł PSL Andrzej Grzyb.

W Parlamencie Europejskim działa grupa robocza ds. zniesienia zmiany czasu, która skupia 70 przedstawicieli różnych grup politycznych. Przewodzi jej czeski europoseł EPL Pavel Svoboda, szef komisji prawnej PE. Jeszcze w ubiegłym roku posłowie tej grupy podjęli decyzję o zainicjowaniu procedury zmierzającej do debaty plenarnej na ten temat w Parlamencie Europejskim, rezolucji ws. przeglądu dyrektywy z 2001 roku i ujednolicenia czasu w ciągu roku.

Głosowanie w przyszłym tygodniu

Jednak w europarlamencie nie ma pełniej zgody w tej sprawie.

- Debata na ten temat była emocjonalna. Nie jestem w stanie powiedzieć, jaki będzie finał głosowania nad tą rezolucją - zaznaczył Grzyb. Część eurodeputowanych wskazuje, że w związku ze zbliżającym się końcem kadencji PE izba ta powinna zajmować się ważniejszymi kwestiami. Generalnie rzecz ujmując, deputowani z krajów południowych są mniej chętni do tego, by ujednolicać zmianę czasu, w porównaniu z tymi z krajów północy kontynentu. W Finlandii, podobnie zresztą jak w Polsce, sprawa była omawiana w parlamencie krajowym.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek na sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Projekt PSL

Likwidację zmiany czasu zakłada także projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na początku października ubiegłego roku sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa ludowców.

Jednomyślność posłów wszystkich ugrupowań parlamentarnych nie trwała jednak długo, a dokument trafił do marszałkowskiej zamrażarki. Projekt utknął po tym, jak rząd sprzeciwił się, aby w ciągu całego roku w Polsce obowiązywał taki sam czas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Nienormalny
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane