• rozwiń

Temat: Chiny

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności

Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z premierem Chin Odtwórz: Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z premierem Chin
Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z premierem Chin "Źródło: tvn24"

Inwestycje w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) powinny trafiać tylko tam, gdzie są potrzebne i gdzie związane z nimi zadłużenie może być obsłużone - przestrzegła w piątek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Dyrektor zarządzająca MFW przemawiała do przywódców i wysokiej rangi urzędników, którzy zebrali się w Pekinie na drugim Forum Pasa i Szlaku - inicjatywy logistycznej zakładającej finansowanie i rozbudowę szlaków transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki.

Chińskie władze starają się rozwiać obawy dotyczące BRI, związane z nieprzejrzystością projektów i ryzykiem nadmiernego zadłużenia państw. Według części krytyków inicjatywa służy ekspansji chińskich wpływów i może wpędzać biedniejsze kraje w "pułapkę zadłużenia".

Inicjatywa Pasa i Szlaku w nowej wersji?

Lagarde zaapelowała o stworzenie ulepszonej wersji inicjatywy, zakładającej otwartość procesu zamówień i lepszą ocenę ryzyka w wyborze projektów. Wyraziła nadzieję, że "BRI 2.0" będzie realizowana w duchu współpracy, przejrzystości i zrównoważonego rozwoju.

- Historia nauczyła nas, że inwestycje infrastrukturalne mogą prowadzić do problematycznego wzrostu zadłużenia, jeśli nie są zarządzane ostrożnie - przypomniała Lagarde w przemówieniu, którego tekst opublikowano z wyprzedzeniem na stronie internetowej MFW.

- Mówiłam wcześniej, że Pas i Szlak, aby był skuteczny, powinien trafić tylko tam, gdzie jest potrzebny. Dodałabym dziś, że powinien trafić tylko tam, gdzie jest we wszystkich aspektach zrównoważony - oświadczyła szefowa MFW.

Oceniła przy tym, że chińskie władze wykonują już pewne kroki w dobrym kierunku, ustanawiając mechanizm oceny zdolności obsługi zadłużenia w związku z projektami BRI. Stworzenie takiego mechanizmu zapowiedzieli w czwartek chińscy urzędnicy.

Lagarde oceniła również, że "niektóre obietnice BRI są realizowane", a inicjatywa stymuluje inwestycje infrastrukturalne i rozwój nowych łańcuchów dostaw. Wspomniała o związanej z BRI nowej strefie przemysłowej w Kazachstanie i nowej autostradzie, łączącej trzy miasta z głównym lotniskiem w tym kraju, która pomaga utrzymać wzrost gospodarczy.

Według chińskich władz na Forum Pasa i Szlaku do Pekinu przybyło 37 szefów państw i rządów, w tym z Rosji, Włoch, Czech, Węgier, Austrii, Portugalii, Grecji, Szwajcarii, Białorusi i Pakistanu, a także tysiące przedstawicieli z około 150 krajów i organizacji międzynarodowych. Forum rozpoczęło się w czwartek i potrwa do soboty.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane