• rozwiń

Temat: Francja

Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona

Banksy o zanieczyszczeniu powietrza Odtwórz: Banksy o zanieczyszczeniu powietrza
Banksy o zanieczyszczeniu powietrza "Źródło: Instagram"

Skradziona praca brytyjskiego artysty street artu Banksy'ego, namalowana była na drzwiach przeciwpożarowych paryskiego klubu Bataclan. To tam, podczas koncertu trzy lata temu islamiści zabili 90 osób. O kradzieży poinformował klub w mediach społecznościowych.

Praca jest jedną z serii murali, które powstały w Paryżu w czerwcu ubiegłego roku, a ich autorstwo przypisywane jest Banksy'emu. Praca ukazywała postać kobiecą w żałobnej pozie.

"Jesteśmy dziś głęboko wzburzeni, dzieło Banksy'ego, symbol kontemplacji należący do wszystkich - do mieszkańców, paryżan i obywateli świata - zostało nam odebrane" - czytamy we wpisie Bataclanu na Twitterze.

Reuters - powołując się na źródła policyjne - poinformował, że drzwi zostały ukradzione przez złodziei, którzy podjechali pod salę furgonetką. Nie podano więcej szczegółów.


Bataclan został zaatakowany podczas koncertu rockowego w listopadzie 2015 roku. Był to jeden z serii skoordynowanych ataków w Paryżu i okolicach, w których zginęło 130 osób. Najwięcej - 90 osób - poniosło śmierć w sali koncertowej Bataclan, gdzie napastnicy strzelali do tłumu ludzi bawiących się na koncercie, a następnie wzięli zakładników. Po rozpoczęciu operacji policyjnej dwaj terroryści wysadzili się w powietrze, a trzeci został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa.

Prace Banksy'ego

Tożsamość najsłynniejszego brytyjskiego artysty pozostaje nieznana.

Jego prace pojawiają się zazwyczaj w istotnych społecznie miejscach, są często komentarzem do sytuacji polityczno-społecznej i odnoszą się do kontrowersyjnych wydarzeń. Banksy podejmował takie tematy jak między innymi zanieczyszczenie powietrza, temat rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a także amerykańskiego więzienia w Guantanamo.

Prace Banksy'ego, stały się cennymi nabytkiem dla kolekcjonerów, trafiły także do takich muzeów jak Museum Of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, American Museum of Natural History w Nowym Jorku oraz Tate Britain w Londynie. W 2010 roku artysta nakręcił film "Wyjście przez sklep z pamiątkami", za który otrzymał nominację do nagrody Oscara.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane